Południowokoreańskie media poinformowały, że Seul kontynuuje program mający na celu 2-krotne zwiększenie donośności 155-mm armatohaubicy samobieżnej K9 Thunder – jednego z kluczowych produktów eksportowych. Według źródeł wojskowych Agencja Rozwoju Obronności (ADD) zainwestuje około 38 mln USD w ciągu najbliższych 60 miesięcy (do sierpnia 2027) w modernizację tego sprzętu.
Seul uznał, że donośność artylerii lufowej pozostawała niezmieniona i wynosi ok. 40 km. Pomimo ulepszeń osiągów w innych aspektach K9 ten parametr się nie zmienił, co sprawiło, że koreański produkt pozostał niejako w tyle za uzbrojeniem tej klasy w innych państwach. Za decyzją władz Republiki Korei przemawiają dwa aspekty.
Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na uzbrojenie posyłające pociski na większe dystanse w odpowiedzi na potencjalne konkurencyjne produkty na światowym rynku obronnym. Drugim natomiast jest rosnące zagrożenie artyleryjskie ze strony KRLD.
Koreańczycy nie ujawnił jeszcze docelowej donośności K9, ale może ona zostać podwojona. Proces modernizacji jest stopniowy. Obecnie haubice unowocześniane są do wariantu K9A1. Zwiększenie donośności będzie uwzględnione w modernizacji do wersji K9A2, w której ramach zastosowana będzie amunicja wspomagana rakietowo (być może M982 Excalibur), która umożliwi rażenie celów w odległości do 75 km.
W planach jest wyposażenie pojazdu w bezzałogową wieżę z automatem ładowania, zwiększającym szybkostrzelność teoretyczną do 9 strz./min. (3 strz. w ciągu 8 s). Doprowadzi to do redukcji załogi (obecnie jest to dowódca, kierowca, działonowy i 2 ładowniczych) i zwiększenia zdolności prowadzenia ognia trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact). Docelowo K9 Thunder ma być pojazdem bezzałogowym i w takiej konfiguracji osiągnąć gotowość operacyjną w 2040.
USA kontynuują program rozwoju systemu artyleryjskiego o zwiększonej donośności: Extended Range Cannon Artillery (ERCA), wyposażonego w działo XM907/M907 osadzone w nowym jarzmie XM208. Prototyp ahs XM1299 już w grudniu 2020 wystrzelił pocisk na odległość 70 km. Parametr ten może wzrosnąć do nawet 100 km. Jest to osiągane dzięki nowemu działu z dłuższą lufą i nowej amunicji Rosja miała z kolei uzyskać 70 km donośności dzięki haubicy 2S35 Koalicja-SW, podczas gdy chińska PL-205 może strzelać na odległość 53 km. KRLD jest z kolei wyposażona w nieliczne armaty i haubice o donośności ponad 60 km (Norwegia zamówiła dodatkowe K9 i K10, 2022-11-08, K9 zademonstrowana na YPG, 2022-10-08).