Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BAE Systems nawiązało współpracę z polskim przemysłem

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 22 listopada 2022

Wczoraj, 21 listopada 2022, BAE Systems zawarło z polskim przemysłem obronnym porozumienie o zainicjowaniu dwustronnej współpracy w zakresie wozów bojowych i wozów zabezpieczenia technicznego amerykańskiej produkcji. Na jego podstawie zapewnione zostaną SZ RP wzt M88, a także potencjalnie inne wozy bojowe i wozy wsparcia na potrzeby ciężkich brygad Wojsk Lądowych.

Zawarte porozumienie dotyczy m.in. pojazdów opancerzonych AMPV dla Polski / Zdjęcie: US Army

Polsko-amerykańska kooperacja pozwoli zabezpieczyć wsparcie cyklu życia wymienionych pojazdów przez polskie przedsiębiorstwa. W głównej mierze dotyczy ona wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 wspierających czołgi Abrams, które wejdą do uzbrojenia brygad 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Porozumienie dotyczy też pojazdów opancerzonych AMPV (Armored Multi-Purpose Vehicle), które w US Army zastępują leciwe transportery M113. AMPV stanowią rozwinięcie podwozia bwp Bradlej.Mają one występować w wielu wariantach specjalistycznych, które zostaną zintegrowane i będą interoperacyjne z Pancernymi Brygadowymi Zespołami Bojowymi (ABCT) US Army uzbrojonymi w czołgi M1A2 Abrams. AMPV występują w wariancie transportera piechoty, bwp, wozu ewakuacji medycznej, wozu dowodzenia i moździerza samobieżnego.

Warto dodać, że w Polsce są już używane pojazdy LPG, które wchodzą w skład dywizjonów artylerii uzbrojonych w sah Krab. Są one ideowo zbliżone do AMPV jako tańszy nośnik dla wozów specjalistycznych w pododdziałach Wojsk Lądowych. Możliwość pozyskania przez Polskę AMPV stwarza zatem ryzyko ograniczenia rozwoju krajowego przemysłu i budowania własnych kompetencji w zakresie wozów gąsienicowych. Takie podejście może skutkować zarzuceniem rozwoju własnych konstrukcji (tak jak dzieje się w przypadku Kraba), jak również wprowadzeniem do służby kolejnego wzoru pojazdu produkcji zagranicznej. Wpływa to na skomplikowanie logistyki i wzrost kosztów utrzymania flot różnych pojazdów podobnej klasy (Pierwsza brygada US Army całkowicie przezbrojona, 2022-10-05, Abramsy dla Polski zamówione, 2022-04-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.