Według doniesień analityków bloga Oryx, zajmujących się obserwowaniem i rejestrowaniem strat obu stron konfliktu, a także uzbrojenia przekazanego Kijowowi, SZ Ukrainy otrzymały kierowane laserowo pociski rakietowe TRLG-230 kal. 230 mm wyprodukowane przez Roketsan. Serwis Middle East Eye poinformował 23 listopada 2022, bazując na dwóch źródłach, że dziesiątki pocisków trafiły do rąk ukraińskich artylerzystów już latem br.
Sprawę utrzymywano jednak przez długi czas w tajemnicy. Rozbieżność co do ilości jest jednak bardzo duża, gdyż według różnych źródeł w ukraińskim arsenale mogło znaleźć się od 50 do 200 pocisków, co wydaje się ilością bardzo niewielką jak na skalę działań wojennych. Jak zapewnia producent można je odpalać z systemu artyleryjskiego Roketsan MCL (Multi-Caliber Launcher) i innych wyrzutni z kompatybilnymi interfejsami. TRLG-230 są nazywane jest tureckim HIMARS-em, który w ostatnim czasie okazał się bardzo skuteczny w konfrontacji z wojskami rosyjskimi.
Stijn Mitzer z blogu Oryx, ekspert ds. uzbrojenia, powiedział, że Turcja była pierwszym krajem, który dostarczył taki sprzęt na Ukrainę, jeszcze zanim USA dostarczyły wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet HIMARS, które po raz pierwszy znalazły się na Ukrainie w czerwcu br. Nie wiadomo, czy Ukraina pozyskała je samodzielnie w drodze zakupu, czy otrzymała je w ramach pomocy wojskowej.
Pociski TRLG-230 ważą 210 kg, z czego na głowicę bojową przypada 42 kg. Mogą razić cele na dystansie od 20 do 70 km. TRLG-230 należy do dość celnych systemów uzbrojenia, gdyż CEP jest nie większy niż 2 m, a promień rażenia głowicy wynosi nie mniej niż 55 m.
Optymalne wyniki strzelania na maksymalny dystans można uzyskać dzięki współpracy z bbsl TB2 Bayraktar, który może być używany do podświetlania celu laserem. Pierwszą taką demonstrację wykonano w sierpniu 2020, gdy pocisk w warunkach poligonowych był naprowadzany na odbity promień lasera. W warunkach bojowych przetestowano taki układ w czasie konfliktu zbrojnego o Górski Karabach w 2020. Materiał filmowy opublikowany przez siły zbrojne Azerbejdżanu w zeszłym roku pokazał, że Baku podczas działań wojennych używało TRLG-230.
Dostawy pocisków nie powinny zaskakiwać. Przemysły obronne Ukrainy i Turcji ściśle współpracują ze sobą od bardzo dawna, a do ich zacieśnienia relacji doszło w ostatnich latach. Ukraińskie przedsiębiorstwa produkują silniki TB2, a jeszcze przed inwazjąUkraina i Turcja zawarły porozumienie na budowę fabryki produkującej bbsl tego typu. Co prawda, wojna częściowo pokrzyżowała te plany, ale w ciągu dwóch lat zakład ma powstać (Bangladesz kupuje turecką artylerię rakietową, 2022-01-07).