Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Umowy na Galileo

Strategia i polityka, Astronautyka, 08 stycznia 2010

Komisja Europejska podpisała wczoraj 3 kluczowe umowy, które pozwolą na rozpoczęcie pracy przez system nawigacji satelitarnej Galileo na początku 2014.

Umowy dotyczą kluczowych elementów systemu: satelitów, umieszczenia ich na orbicie oraz koordynowania całego przedsięwzięcia.

Niemiecka grupa OHB-System AG - odpowiedzialna w przeszłości m.in. za satelity wojskowe SAR-Lupe - otrzymała zlecenie o wartości 566 mln euro na budowę pierwszych 14 satelitów. Ich dostawy mają zostać zrealizowane między czerwcem 2012 a marcem2014, przy czym maksymalna zdolność produkcyjna została określona na jednego satelitę na 1,5 miesiąca.

Producenci pozostałych 14 zaplanowanych urządzeń zostaną wyłonieni w następnych przetargach. Na mocy podpisanej w grudniu umowy ramowej mają w nich startować OHB oraz EADS Astrium GmbH (również z Niemiec).

Francuski koncern Arianespace ma się zająć umieszczeniem na orbicie satelitów. Kontrakt, wartości 397 mln euro, dotyczy wystrzelenia z bazy w Gujanie Francuskiej pięciu rakiet typu Sojuz, każdej z dwoma satelitami. Pierwszy lot ma nastąpić w październiku 2012 r., a wszystkie powinny zostać zrealizowane w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Dodatkowa opcja zakłada możliwość zlecenia Francuzom wystrzelenia jeszcze dwóch Sojuzów, względnie jednej rakiety Ariane 5 z 4 satelitami na pokładzie, co pozwoli na umieszczenia na orbitach wszystkich 14 satelitów.

Z kolei włoska firma Thales Alenia Space będzie odpowiedzialna w okresie 2010-2014 za usługi wsparcia całego systemu, by zapewnić spójność wszystkich elementów, zgodnie z wymogami Europejskiej Agencji Kosmicznej. Wartość umowy to 85 mln euro.

Zgodnie z ustaleniami Parlamentu Europejskiego z 2008, cały program wdrożeniowy został podzielony na 6 obszarów: prac projektowo-wdrożeniowych, kompletowana infrastruktury naziemnej, infrastruktury kontroli, budowę satelitów, rakiet i wreszcie zarządzanie operacjami (zobacz: Zielone światło dla Galileo). Te trzy ostatnie, najważniejsze, zostały zainicjowane wczorajszymi porozumieniami.

Dzięki umowom możliwym będzie osiągnięcie gotowości systemu już w 2014, kosztem 3,4 mld Euro, przy czym w sumie tej mieszczą się również kwoty, przeznaczone na EGNOS (European Geostationary Satellite Navigation Service), czyli system, transmitujący poprawki różnicowe i informujący o awariach systemów satelitarnych.

Nowe satelity dołączą do 4 testowych urządzeń, które mają być wyniesione na orbity w dwóch turach, w listopadzie 2010 i kwietniu 2011. Będą one służyły do zbadania poprawności działania systemu, a ich produkcja odbywa się na podstawie zawartych już umów, nie wchodzących w zakres podpisanych wczoraj porozumień.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.