Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Biometryczne bramki w Gdańsku

Lotnictwo cywilne, Nowe technologie, Transport lotniczy, 07 grudnia 2022

Wczoraj, 6 grudnia 2022, w porcie lotniczym Gdańsk im. Lecha Wałęsy zostało oddanych do użytku dziesięć bramek biometrycznych do automatycznej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen, dzięki czemu lotnisko to stało się szóstym portem lotniczym w Polsce wyposażonym w tego typu system. Pięć bramek zainstalowano w hali przylotów, a pięć kolejnych w hali odlotów. Automatyczny proces kontroli granicznej jest nadzorowany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a koszt zainstalowania urządzeń wyniósł ponad 4,2 mln zł.

Na gdańskim lotnisku zainstalowano łącznie dziesięć bramek biometrycznych do automatycznej odprawy pasażerów podróżujących do i z państw spoza strefy Schengen – pięć w hali przylotów i pięć w hali odlotów / Zdjęcia: Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

Przekazane Straży Granicznej przez wojewodę pomorskiego Dariusza Drelicha bramki ABC (Automated Border Control) mają pozwolić na usprawnienie i przyspieszenie odprawy pasażerów oraz zwiększenie przepustowość lotniska przy jednoczesnym utrzymaniu bezpieczeństwa i nienaruszalności granic.

Cieszymy się, że gdański port lotniczy jest kolejnym lotniskiem, na którym służbę naszych funkcjonariuszy, a konkretnie proces kontroli granicznej, będą wspierać w pełni zautomatyzowane urządzenia. Dzięki nim zyskujemy kolejne stanowiska do odprawy podróżnych. Należy podkreślić, że bramki automatycznej kontroli granicznej są w pełni zintegrowane z bazami danych obsługiwanymi przez Straż Graniczą, co pozwoli ustalić, czy dana osoba nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa państwa bądź nie jest poszukiwana. Dodatkowo, dzięki weryfikacji podróżnych z danymi zawartymi w ich biometrycznych dokumentach tożsamości, wykluczona będzie możliwość posłużenia się fałszywym lub cudzym dokumentem – powiedział komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej kontradmirał SG Andrzej Prokopski.

W bramkach ABC mogą odprawiać się wyłącznie obywatele państw Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej oraz Szwajcarii, którzy ukończyli 18 rok życia, posługujący się biometrycznym paszportem i obywatele Polski dysponujący biometrycznym dowodem osobistym.

Pasażer odprawiający się w bramce ABC w pierwszej kolejności skanuje swój dokument, przykładając go do czytnika. Po otwarciu drzwi wejściowych, podróżny musi wejść do środka. Potem następuje proces sprawdzenia i weryfikacji biometrycznej. Automatycznie porównywane są wizerunek twarzy, odciski palców i potwierdzane jest, czy osoba przedstawiająca dokument do odprawy jest jego właścicielem. Dzięki weryfikacji danych biometrycznych bramka ABC wyklucza możliwość posłużenia się podrobionym, przerobionym lub cudzym dokumentem. Bramki ABC są połączone z bazami danych, które obsługuje Straż Graniczna. Pozwala to wykryć m.in. czy podróżny widnieje w bazach danych np. jako osoba poszukiwana lub osoba, która stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Po pozytywnej weryfikacji otwierają się drzwi wyjściowe i pasażer może opuścić bramkę. W przypadku konieczności wykonania dodatkowych czynności i szczegółowych sprawdzeń, podróżny jest kierowany na drugą linię kontroli.

Postęp technologiczny stanowi o rozwoju naszego lotniska. Nowe urządzenia dają pasażerom możliwość skorzystania z automatycznej odprawy granicznej. To może zwiększać ich komfort i poprawiać jakość i szybkość obsługi. A to dla nas absolutne priorytety. Taki jest dziś standard na dużych światowych i europejskich lotniskach i taki jest standard na lotnisku w Gdańsku – powiedział prezes portu lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy Tomasz Kloskowski.

Wdrożenie automatycznej odprawy zwiększa przepustowość odprawy granicznej, ponieważ kontrola za pomocą bramki biometrycznej trwa z reguły kilkanaście sekund (Ponad 60 połączeń z Gdańska, 2022-10-31).




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.