Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

7 kolejnych spółek w Bumarze

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 stycznia 2010

Bumar powiększył się o 7 spółek polskiego przemysłu obronnego. Do Grupy weszły: BZE Belma z Bydgoszczy, FUMiS -- Bumar z Wadowic, OB-R SM z Tarnowa, OBRUM z Gliwic, PIT z Warszawy, PPPE Dolam z Wrocławia i PHZ Cenzin z Warszawy.

Minister Skarbu Państwa wniósł do spółki 85% akcji i udziałów 6 jednoosobowych spółek Skarbu Państwa, a ARP SA wniosła jedną spółkę w zamian za pakiet udziałów w spółce Bumar. Tym samym kapitał zakładowy Bumar sp. z o.o. został podwyższony o 258 mln 97 tys. 500 zł do 1 mld 78 mln 682 tys. 500 zł.

Wniesienie do Bumar sp. z o.o. akcji/udziałów Przemysłowego Instytutu Telekomunikacyjnego S.A., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Urządzeń Mechanicznych sp. z o.o., Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Sprzętu Mechanicznego sp. z o.o., Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych Belma S.A., Fabryki Urządzeń Mechanicznych i Sprężyn FUMiS-bumar Sp. z o.o. i Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego Cenzin Sp. z o.o. jest realizacją podstawowych założeń /Strategii konsolidacji i wspierania rozwoju polskiego przemysłu obronnego w latach 2007 -- 2012/ (a w odniesieniu do Przedsiębiorstwa Produkcyjnego Podzespołów Elektronicznych Dolam S.A. -- z późniejszej decyzji Ministra Skarbu Państwa), zgodnie z którą Grupa Kapitałowa Bumar ma stać się podmiotem zdolnym do zabezpieczenia potrzeb bezpieczeństwa i obronności państwa oraz zdolnym do skutecznego konkurowania na rynku światowym. Formalne decyzje o włączeniu spółek władze podjęły przed świętami Bożego Narodzenia 2008. Teraz zmiany się uprawomocniły i zostały wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego.

Wniesienie do Grupy Kapitałowej Bumar akcji/udziałów kolejnych spółek ma doprowadzić poprawy możliwości finansowania i realizacji zaawansowanych technologicznie programów. Konsolidacja ta będzie miała zasadniczy wpływ na wzmocnienie statusu Bumaru jako partnera największych koncernów zbrojeniowych w Europie i na świecie.

Spółki będą przyporządkowywane, zgodnie ze wskazaniami /Strategii Grupy Bumar 2008 -- 201/2, do odpowiednich Dywizji Produktowych Grupy Bumar.

Łącznie do Grupy Bumar dołączyło 2 000 nowych pracowników. Obecnie Grupa Bumar zatrudnia więc łącznie ponad 10 000 pracowników. Do Grupy Bumar należy 26 spółek zależnych, w których Bumar sp. z o.o. posiada od 44% do 100% akcji lub udziałów, oraz 2 spółki stowarzyszone. Dotychczasowy 40-procentowy udział Bumaru w dostawach do MON wzrośnie do ok. 45 procent. W bieżącym roku rozstrzygną się losy 11 wojskowych spółek remontowo-produkcyjnych. Zgodnie ze /Strategią konsolidacji.../ powinny one zostać włączone do Bumaru. Jednak ten zapis spotyka się z dużym oporem w MON, przynajmniej w odniesieniu do niektórych spółek. Od kilku lat pojawiają się silne naciski lobbingowe, by najlepsze spółki sprzedać -- wraz z rynkiem -- inwestorom zagranicznym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.