Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Macedonia Północna kupiła 18 haubic Boran

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 17 stycznia 2023

Ministerstwo obrony Macedonii Północnej zamówiło 18 lekkich haubic ciągnionych Boran kal. 105 mm. Pozwoli to na sformowanie trzech baterii po 6 haubic każda. Umowa oznacza, że najmłodszy członek NATO stanie się ich pierwszym zagranicznym użytkownikiem. W grudniu Türk Silahlı Kuvvetleri (tureckie siły zbrojne) odebrały pierwszą partię tego uzbrojenia i już wówczas pojawiły się pierwsze doniesienia o zamówieniu ich przez Skopje.

Haubice Boran wyposażone są w system kierowania ogniem produkowany przez Aselsan / Zdjęcie: MO Turcji

Pozyskanie tureckich haubic jest wstępem do przezbrajania dywizjonu artylerii wojsk lądowych Macedonii Północnej. Pierwsza bateria haubic ma dotrzeć tam za dwa lata, a pozostałe dwie w latach 2029-2031. Macedończycy mają obecnie batalion lekkiej piechoty, który eksploatuje baterię przestarzałych haubic M2A1 kal. 105 mm do realizacji niektórych zadań w ramach NATO i misji międzynarodowych.

W porównaniu z pochodzącymi jeszcze z czasów II wojny światowej haubicami Borany będą stanowić istotny skok jakościowy. Haubicę Boran opracowało tureckie przedsiębiorstwo MKE specjalnie na potrzeby tamtejszych sił zbrojnych. Według tureckiego resortu obrony nadają się do wspierania operacji na rzecz bezpieczeństwa w trudnych warunkach terenowych i operacji powietrznodesantowych. Ważą ok. 1780 kg i mogą być transportowane lądem lub drogą powietrzną, np. w zawiesiu pod śmigłowcami S-70, UH-60 Black Hawk i CH-47 Chinook.

Podstawowym elementem jest 105-mm działo z lufą o długości 30 kalibrów. Donośność haubicy to 17 km, a szybkostrzelność to 6 strz./min. Wyposażona jest w system kierowania ogniem Boran FCS opracowany przez Aselsan. Może być używana w różnych warunkach atmosferycznych, w tym w zakresie temperatur od –32 do 44°C bez przerwy przez 8 godzin. Do obsługi wymaganych jest 5 żołnierzy, którzy rozkładają ją do pozycji bojowej w mniej niż 60 s.

Zakup tureckiej artylerii to jedynie część wysiłków na rzecz modernizacji wojsk lądowych Macedonii Północnej, która w przeważającej części dysponuje jugosłowiańską spuścizną. Bardzo powoli przestawia się na sprzęt zachodni, a wśród głównych zakupów znalazły się 54 transportery Stryker, 99 pojazdów wielozadaniowych JLTV i ppzr Mistral 3.

Kwestie sprzętowe nadal pozostają piętą achillesową Macedonii. Podstawę komponentu pancernego stanowią pozostałe z niegdyś 31 czołgów T-72 (kilka miano przekazać Ukrainie). Żołnierze macedońscy wykorzystują też niemieckie transportery opancerzone TM-170, wyrzutnie rakiet BM-21 oraz śmigłowce Mi-24, Mi-17 i Mi-8 (Pierwsze lekkie haubice dla Turcji, 2022-12-21).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.