Ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło w ostatnim komunikację wolę utrzymania w służbie bwp SPz Puma mimo nagłośnionych miesiąc temu problemów. Minister obrony Christine Lambrecht jeszcze przed ustąpieniem z urzędu poinformowała, że Heer pozostaną z Pumą.
Deklaracja jest wynikiem ostatnich problemów ze sprawnością techniczną wspomnianych wozów. Wszystkie z 18 Pum biorących udział w ćwiczeniu poligonowym pochodzących ze 112. batalionu grenadierów pancernych 12. Brygady Pancernej Heer (wojsk lądowych) uległy awarii. Wywołało to medialną burzę i spowodowało spadek notowań urzędującej minister obrony.
W najnowszym komunikacie poinformowano, że mimo kłopotów i wstrzymania zamówień kolejnych bwp, Bundeswehra pozostanie przy eksploatacji Pum. Przemysł ma podjąć wszelkie możliwe wysiłki w celu podniesienia ich gotowości operacyjnej. Niemcy zamierzają także zacieśnić współpracę na linii wojsko-przemysł, co pozwoli udoskonalić ten system uzbrojenia. Zwiększenia poziomu gotowości Pumy upatruje się też w coraz większym doświadczeniu żołnierzy w eksploatacji tych pojazdów.
Producenci Pumy – KMW i Rheinmetall – wyrazili zaskoczenie ich awaryjnością podczas słynnych ćwiczeń. Zdaniem inspektora generalnego Bundeswehry gen. Eberharda Zorna w celu uniknięcia kolejnych porażek wizerunkowych niezbędne są usprawnienia procesu logistycznego. Nie od dziś wiadomo, że Bundeswehra boryka się z niezadowalającym poziomem gotowości sprzętu wojskowego m.in. z powodu niedostatecznych zamówień części zamiennych.
Z powodu problemów w miejsce Pum do sił bardzo wysokiej gotowości VJTF NATO Niemcy skierowali przestarzałe bwp Marder. Choć sam udział Bundeswehry w VJTF jest niezagrożony, tak rezygnacja z wozów bojowych reklamowanych jako najnowocześniejsze jest wizerunkową porażką. Gen. Zorn stwierdził jednak, że w ciągu kolejnych 6 miesięcy Pumy powinny wrócić w skład sił VJTF.
Podjęcie środków zaradczych w związku z Pumami nie zmieniło jednak notowań minister Lambrecht, która wczoraj, 16 grudnia 2023, zrezygnowała ze stanowiska. Jest to wynik m.in. wielu problemów Bundeswehry nagłaśnianych w ostatnim czasie w mediach, a będących wynikiem dekad zaniedbań. Nowym ministrem obrony Niemiec zostanie minister spraw wewnętrznych Dolnej Saksonii Boris Pistorius (Niemcy na szpicy NATO, 2022-12-31).