Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ataki bsl na obiekty w Iranie

Bezzałogowce, Obrona powietrzna, Strategia i polityka, 29 stycznia 2023

Wczoraj w nocy, 28 stycznia 2023 ok. 23:30 czasu lokalnego (28.01.2023, 20:00 UTC) kilka obiektów wojskowych i przemysłowych w Iranie zostało zaatakowanych przez małe bsl. Jeden z zaatakowanych obiektów to fabryka amunicji w Isfahanie. Według resortu obrony Iranu, atak przeprowadziły 3 bezzałogowce. Jeden z nich miał zostać zniszczony przez obronę powietrzną. Dwa pozostałe także nie sięgnęły celów. Jeden miał spaść na dach budynku w fabryce i wywołać pożar. Według władz irańskich, atak nie spowodował ofiar w ludziach, a zakłady kontynuują normalną działalność.

Moment wybuchu na dachu zakładów wojskowych w Isfahanie zarejestrowany przez kamerę samochodową / Zdjęcie: Twitter

W Internecie pojawiły się nagrania wybuchu i pożaru. Mają one pokazywać skutki ataku na Isfahan. Niektóre doniesienia wskazują na to, że ogromny pożar wybuchł też w obiekcie paliwowym w pobliżu miasta Azarshahr w prowincji Azerbejdżan Wschodni. Eksplozje odnotowano również w Karaj w prowincji Alborz oraz w pobliżu miasta Khoy w prowincji Azerbejdżan Zachodni. Później okazało się jednak, że te wybuchy i pożary były prawdopodobnie skutkami silnego trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Azerbejdżanie.

Irańska telewizja pokazała uszkodzenia dachu wytwórni w Isfahanie. Z nagrania wynika, że uszkodzenia są niewielkie. Aby uchronić przed poważniejszymi zniszczeniami wystarczyła specjalna siatka zabezpieczająca / Zdjęcie: RIBNEWS

Nietypową aktywność zaobserwowano także w rejonie bazy lotniczej Mehrabad w Teheranie.

Nie wiadomo, skąd pochodziły bsl. Nieoficjalnie wskazuje się na Izrael, jako organizatora ataku. Władze Islamskiej Republiki Iranu twierdzą, że atak nie zakłóci funkcjonowania przemysłu zbrojeniowego i paliwowego. Teheran nie zrezygnuje także z dalszej realizacji programu atomowego.

Szczątki czterowirnikowców, które zaatakowały zakłady w Isfahanie, pokazane przez irańską telewizję / Zdjęcie: RIBNEWS

Niektóre źródła zachodnie wczorajszy atak łączą z produkcją bojowych bsl dostarczanych przez Iran Rosji. Nie jest jednak jasne, czy jednym z obiektów ataku była wytwórnia bbsl rodziny Shahed.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.