Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AU poszukuje amunicji termobarycznej

Wojska lądowe, Bezzałogowce, Przemysł zbrojeniowy, 17 lutego 2023

Agencja Uzbrojenia MON opublikowała dzisiaj, 17 lutego 2023, informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie pozyskania różnych typów amunicji termobarycznej. Wykonawcy zostaną poinformowani o planach i wymaganiach wojska dotyczących przyszłego zamówienia. Termin konsultacji upływa 10 marca 2023 a zgłoszenia do udziału w nich można składać do 24 lutego.

Amunicja termobaryczna jest z powodzeniem używana m.in. w trakcie wojny na Ukrainie / Zdjęcie: Twitter – krzysztof_atek

Wstępne konsultacje rynkowe mają pozwolić przeprowadzić ocenę możliwości spełnienia przez oferowany sprzęt wymagań, parametrów i funkcjonalności. Umożliwią sprecyzować uwarunkowania dotyczące systemu zabezpieczenia logistycznego i szkolenia i oszacować koszy pozyskania i cyklu życia. Mają zostać również wstępnie ustalone terminy pozyskania i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa dostaw.

AU MON chce pozyskać amunicję termobaryczną w postaci granatów ręcznych (zaczepnych i obronnych), granatów moździerzowych kal. 60 mm, 98 mm i 120 mm, amunicji do granatników RPG, amunicji do granatników wielozadaniowych, granatników podwieszanych, granatników automatycznych, pocisków rakietowych do wyrzutni rakietowych WR-40 Langusta, pocisków do wyrzutni pocisków kierowanych, głowic bojowych do amunicji krążącej Warmate i głowic bojowych dla systemu poszukiwawczo-uderzeniowego Gladius.

Amunicja termobaryczna jest przeznaczona głównie do zwalczania celów lekko opancerzonych i celów powierzchniowych, a także przeciwnika w przestrzeniach zamkniętych (budynki, umocnienia). Jest ona z powodzeniem używana m.in. w trakcie wojny na Ukrainie.

Uzbrojenie tego typu oddziałuje na dużą przestrzeń (w porównaniu do masy głowicy) generując impuls cieplny i falę uderzeniową trwającą dłużej od tradycyjnych ładunków wybuchowych. Poza detonacją zasadniczego ładunku wybuchowego cel jest rażony poprzez dopalanie stałych składników ładunku wybuchowego. Istotną rolę w procesie wybuchu ma tlen atmosferyczny, który jest dodatkowym utleniaczem. W przeciwieństwie do amunicji paliwowo-powietrznej zjawisko termobaryczne jest generowane w wyniku wybuchu pojedynczego ładunku. Efekt działania obu typów ładunków jest jednak podobny (Amunicja termobaryczna do AG-9, 2022-05-05, Nowe życie dla starych RPG-7, 2017-06-05).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.