Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Artyleria rakietowa NATO strzelała w Rumunii

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 20 lutego 2023

Francuski resort obrony poinformował, że w dniach 6-9 lutego 2023 w Rumunii odbyło się ćwiczenie poligonowe z zakresu połączonego wsparcia ogniowego dalekiego zasięgu z użyciem sojuszniczych systemów artylerii rakietowe. Szkolenie było jednym z elementów ćwiczenia Eagle Royal zorganizowanym przez sojuszniczą grupę bojową w Rumunii Collective Defense Battle Group (CDBG) i przy wsparciu dowództwa Brigade Forward Command Element (BFCE).

W ćwiczeniu z zakresu połączonego wsparcia ogniowego wzięło wzięło udział 350 żołnierzy państw NATO / Zdjęcia: MO Francji

W ćwiczeniu Eagle Royal u wybrzeży Morza Czarnego, oprócz Francuzów i Holendrów z CDBG, ćwiczył także rumuński 81. batalion artylerii rakietowej i komponent amerykańskiej 101. Dywizji Powietrznodesantowej. Celem ćwiczenia było sprawdzenie zdolności wojsk do wspólnego działania począwszy od szczebla dywizji na poziomie taktycznym kończąc. Stanowiska dowodzenia ćwiczeniem znajdowały się w bazie Capu Midia i w Bukareszcie.

Istotną częścią Eagle Royal były strzelania pododdziałów artylerii. Zapoczątkowało je strzelanie z użyciem ciężkich moździerzy. Ogień prowadzono do celów lądowych. Personel CDBG w ramach interoperacyjności z sojusznikami stosował sojuszniczy system dowodzenia i kierowania.

Następnie, w ramach drugiego etapu ćwiczenia, odgrywano scenariusz, w którym jednostki przeciwnika próbują dokonać desantu morskiego na rumuńskim wybrzeżu. Radar artyleryjski Cobra wykrył jednostki desantowe dostarczając niezbędnych informacji obrońcom. Następnie Francuzi, Rumuni i Amerykanie z użyciem systemów rakietowych LRU (francuska odmiana M270) i M142 HIMARS otworzyli ogień.

Ćwiczenie z zakresu połączonego wsparcia ogniowego zaangażowało łącznie 350 żołnierzy, w tym 160 francuskich. Jak podano w komunikacie MO Francji, udowodniło ono wiarygodność potencjału sojuszniczego rozmieszczonego w celu wzmocnienia odstraszania i zdolności obronnych NATO na wschodniej flance NATO (Rumunia prosi o wsparcie Marina Militare, 2022-04-06, Zwiększone zaangażowanie NATO, 2022-03-26).

 




Galeria



Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.