Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zasady współpracy polsko-koreańskiej

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 25 lutego 2023

Polski przemysł obronny podpisał 23 lutego 2023 tzw. Term Sheet, będący dokumentem określającym zasady przemysłowej z partnerem koreańskim. Współpraca dotyczy produkcji, dostawi i obsługi czołgów K2 w wersji PL. Podpisano także umowę o zawiązaniu polsko-koreańskiego konsorcjum mającego odpowiadać za produkcję armatohaubic samobieżnych K9PL dla SZ RP. Negocjacje i dialog w tej sprawie trwały kilka miesięcy.

Umowy łączą się z planami MON w sprawie pozyskania dodatkowych 624 armatohaubic K9PL i 820 dodatkowych czołgów K2PL współprodukowanych przez polski przemysł / Zdjęcie: MON

Z Hyundai Rotem uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K2PL i pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowych będzie się odbywać w poznańskich zakładach. Określono też zakres zdolności przemysłowych jakie zostaną przeniesione do polskiego przemysłu, w tym obejmujących montaż czołgów, utworzenie potencjału w zakresie produkcji korpusów i wież, produkcji zawieszenia hydropneumatycznego, produkcji zespołu armaty i automatu ładowania i innych wybranych komponentów czołgu.

Dokument określa również m.in. warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji i świadczenia usług obsługi technicznej i napraw w Polsce w całym cyklu życia czołgu. Uzgadnia również warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP i warunki współpracy eksportowej.

Drugie porozumienie zawarto z Hanwha Aerospace. Zakłada ona utworzenie polsko-koreańskiego konsorcjum, które ma produkować K9PL, w którym udział będzie miała m.in. HSW. W wyniku porozumienia dookreślono kwestie związane z ustanowieniem potencjału produkcji armatohaubic K9PL w HSW i możliwość przeprowadzenia procesu polonizacji dla części i komponentów używanych do planowanej produkcji. W pierwszym etapie przewidywana jest integracja i finalny montaż armatohaubic K9PL, a w drugim produkcja armatohaubic K9PL w polskich zakładach.

Powołane polsko-koreańskie konsorcjum będzie prowadziło dalsze rozmowy w zakresie uszczegółowienia podziału zadań, głównie w kwestii ustanowienia potencjału produkcji, obsługi technicznej, napraw i remontów w Polsce a także usług pogwarancyjnych.

Umowy łączą się z planami MON w sprawie pozyskania dodatkowych 624 armatohaubic K9PL i 820 dodatkowych czołgów K2PL współprodukowanych przez polski przemysł. Będzie to bardzo poważne i trudne do realizacji wyzwanie (Pierwsze strzelanie polskich K9A1, 2023-02-23, Pierwsze K2 w rękach żołnierzy WP, 2022-12-09).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.