Dzisiaj, 2 lutego 2023, podczas wizyty szefa resortu obrony w Poznaniu ogłoszone zostało uzgodnienie zasad współpracy przemysłowej ze stroną koreańską w zakresie produkcji, dostaw i obsługi czołgów K2 w wersji PL, a także pojazdów towarzyszących. Realizacja projektu pozwoli utrzymać miejsca pracy, a także rozbudować kompetencje przemysłu i zasilić go nowymi technologiami.
Porozumienie podpisane zostało między Hyundai Rotem Company i Polską Grupą Zbrojeniową. Zakłada ono, że czołgi K2PL i pojazdy towarzyszące na podwoziu gąsienicowym będą produkowane w Poznaniu w Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Wozy będą zamawiane w kolejnych umowach wykonawczych i dołączą do 180 czołgów K2 zakupionych z półki w ub. r. w Republice Korei. Szef MON zapowiedział, że w tym roku należy się spodziewać kolejnych dostaw czołgów. W 2023 uruchomiony zostanie w kraju także ich serwis i zaplecze techniczne.
Umowa ramowa z Koreańczykami zakłada zakup dla SZ RP łącznie 1000 czołgów K2. 820 z nich ma być w wersji dostosowanej do polskich wymagań K2PL. Początkowo te czołgi będą współprodukowane przez polski przemysł, jednak z zasadniczym udziałem Hyundai Rotem. Z czasem w Polsce ma ruszyć ich pełna produkcja, choć nie wiadomo czy obejmie tak krytyczne elementy jak układ napędowy. Wiadomo, że w Polsce będzie produkowane m.in. zawieszenie hydropneumatyczne K2 (Zasady współpracy polsko-koreańskiej, 2023-02-25).