Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pegasus nadal zakazany

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 stycznia 2010

Singapurska lekka haubica holowana Pegasus ciągle nie może brać udziału w przetargu na 145 dział dla indyjskich jednostek piechoty górskiej. Mimo, że pozostałe produkty STK konkurują w innych programach wojsk lądowych.

</span>Pegasus w położeniu marszowym. Singapurska haubica ma masę 5,4 t. Silnik Lombardini 9LD625-2 o mocy 28 KM pozwala na samodzielne pokonywanie małych dystansów z prędkością do 12 km/h. Maksymalny zasięg strzelania klasyczną amunicją (M107) to 19 km, a z gazogeneratorem - 30 km. Szybkostrzelność wynosi 4 pociski na minutę, a maksymalnie: 3 pierwsze pociski przez 24 s, co umożliwia półatomat ładujący. Obsługę zapewnia 6-8 żołnierzy / Zdjęcie: MO Singapuru

Przypomnijmy, że w czerwcu ubiegłego roku ministerstwo obrony Indii wprowadziło zakaz kontaktów z Singapore Technologies Kinetic (STK), z powodu oskarżeń miejscowego centralnego biura śledczego o korupcję. Zakaz dotknął łącznie 7 przedsiębiorstw (IMI oskarżone, 2009-06-08).

Spowodowało to, że singapurskie przedsiębiorstwo zostało wyłączone z przetargów na ciężkie haubice holowane, karabinki (rodziny SAR 21) i nowe pistolety maszynowe oraz wspomniane już lekkie haubice Pegasus. Sytuacja ta znacznie skomplikowała proces pozyskiwania sprzętu. STK była bowiem jednym z dwóch konkurentów w przetargach artyleryjskich, które - z tego powodu - zostały zamrożone i musiałyby zostać odwołane.

Kilka tygodni temu indyjskie ministerstwo obrony pozwoliło jednak na odbycie prób ogniowych ciężkiej haubicy (FH-2000 wraca do gry, 2010-01-05) oraz testów broni strzeleckiej. W związku z tym dowódca wojsk lądowych, gen. Deepak Kapoor wystąpił do ministerstwa obrony z prośbą o zdjęcie zakazu również z Pegasusa. Bezskutecznie. Zamiast tego resort rozpoczął przygotowania do bezpośredniego zakupu konkurencyjnej, lekkiej haubicy M777 w USA.

W związku z tą sytuacją gen. Kapoor zdecydował się na ujawnienie sytuacji i w wypowiedziach dla mediów publicznie podważał sens prowadzenia takiej polityki. Pytał również, dlaczego organy ścigania nie postawiły oskarżonemu o branie łapówek Sudiptcie Ghoshowi wystarczających zarzutów, by ten parę tygodni po aresztowaniu nie został zwolniony za kaucją.

W odpowiedzi przedstawiciele biura śledczego i resortu obrony stwierdzili, że istnieją bardzo silne dowody na wręczenie łapówki, jednak nie podali żadnych szczegółów. Śledczy nie skorzystali również z zaproszenia STK do sprawdzenia dokumentacji przedsiębiorstwa w Singapurze.

Dowódca wojsk lądowych ma nadzieję, że ministerstwo obrony zmieni decyzję. Zapowiedział, że równolegle do programu pozyskania M777, produkowanych przez amerykańską filię BAE Systems, wojska lądowe będą mogły przeprowadzić serię testów Pegasusa (Indyjski przetarg artyleryjski, 2008-01-16). Może to być o tyle prostsze, że haubica znajduje się już w Indiach. Została przetransportowana z Singapuru na poligon artyleryjski Pokhran Field Firing Ranges w Radżastanie 5 czerwca 2009. Po wprowadzeniu zakazu ministerstwa obrony została zdeponowana w magazynach pod miastem Gwalior.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.