Białoruska agencja BelTA poinformowała o przeprowadzeniu 6 marca 2023 kolejnego udanego strzelania z użyciem rozwijanego przez Białoruś pocisku przeciwlotniczego 9M318 do zestawów Buk-MB2. Odbyło się ono w ramach prób wstępnych rodzimej wersji kompleksu Buk-MB2.
Nie ujawniono szczegółów na temat strzelania. Strzelano do bezzałogowych celów powietrznych o napędzie turboodrzutowym, które miały zostać skutecznie porażone. Otoczenie wyrzutni na opublikowanych materiałach wizualnych wskazuje, że strzelania odbyły się poza terytorium Białorusi.
Jeszcze przed próbami, 27 lutego 2023, na spotkaniu związanym z finansowaniem zakupów wojskowych prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko podał, że rozwój rodzimej wersji Buka i pocisku kierowanego są na ostatnim etapie. Za prace odpowiada Państwowy Wojskowy Komitet Przemysłowy Republiki Białorusi (GWPK Białorusi).
Nowy kompleks, oznaczany jako 9A310MB2K, montowany jest na pojeździe specjalnym MZKT-692250 z nową stacją radiolokacyjną. Z kolei nowe pociski mają zapewniać znacznie większe możliwości rażenia. Za ich pomocą ma być możliwe zwalczanie m.in. samolotów zbudowanych w technologii stealth, a także taktycznych pocisków balistycznych. Strefa rażenia przy użyciu nowego pocisku jest 2-krotnie większa od starszych wariantów Buka i sięga 70 km. Pociski są zaś naprowadzanie aktywnie radiolokacyjnie, co według GWPK przyczynia się do polepszenia celności i zwiększenia liczby kanałów celowania (Testy białoruskiego pocisku 9M318, 2020-02-29).