Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

2 Altaye w kwietniu

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 24 marca 2023

Serwis Defence Turk poinformował, że pierwsze 2 czołgi podstawowe Altay w wersji określanej przez przedsiębiorstwo BMC jako Nowy Altay. Producent przekaże je Türk Silahlı Kuvvetleri (siłom zbrojnym) do testów nie później niż 23 kwietnia 2023. Nowa nazwa – zapewne robocza – wskazuje, że w pojeździe wprowadzono bardzo poważne zmiany/ulepszenia.

Czołgi Altay docelowo mają zostać wyposażone w układy napędowe z silnikiem Batu i przekładnią EST15K / Zdjęcie: Twitter

Türk Silahlı Kuvvetleri miały zadbać o to, aby wiele części, które znalazło się w czołgu było produkowane przez krajowe przedsiębiorstwa. Ankara podkreśla, że w czołgu wprowadzono wiele ulepszeń w oparciu o doświadczenie bojowe z operacji prowadzonych przez Turcję, głownie w Syrii. Według najnowszych doniesień mechanicy i inżynierowie BMC już zintegrowali i przetestowali czołg z power-packiem składającym się z silnika wysokoprężnego DV27K produkcji Hyundai Doosan i przekładni EST15K produkcji SNT Dynamics. Testy miały odbyć się między kwietniem a grudniem 2022.

W tym roku testowaniem zajmą się przedstawiciele wojska. Oczekuje się, że próby potrwają albo do października 2023, albo przeciągną się na 2024. Docelową jednostką napędową staną się jednak lokalne turbodoładowane silniki Batu o mocy 1500 KM, opracowane we współpracy z włoskim Iveco Defence Vehicles. Mają być gotowe do użycia w Altayach w 2025 i wówczas rozpoczną się testy. Czołgi z krajowym zespołem napędowym trafią do produkcji seryjnej dopiero w 2026.

Produkcja seryjna będzie prowadzona w nowo budowanych obiektach BMC w Ankarze. Do tej pory w zakładach w Arifiye w Sakaryi wyprodukowano 5 prototypów, a jeden z nich przeszedł testy ogniowe. Planuje się, że zakład w Ankarze będzie miał roczną zdolność produkcyjną 100 wozów. 25-30 z nich będzie produkowanych na eksport równolegle z tymi, które mają trafić do tureckich sił zbrojnych. Według niepotwierdzonych oficjalnie doniesień BMC podpisało już drugi kontrakt eksportowy. Kolejnym nabywcą – obok Kataru – miałyby być wojska lądowe Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Koreańskie przekładnie do Altaya, 2023-02-04, Turcy odbiorą prototypowe Altaye w 2023, 2022-10-25).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.