Działająca w Chinach spółka joint venture Xin Jiang Uniforce-Lubawa Technology Ltd poinformowała o pozyskaniu kolejnych zamówień, łącznie na 150 namiotów.
Do ubiegłorocznego kontraktu na dostawę 48 specjalistycznych namiotów pneumatycznych (zobacz: 48 namiotów Lubawy do Chin), doszło w 2010 roku zamówienie na kolejne 102 namioty. Planowany obrót spółki, w której Lubawa SA ma 49% udziałów, na rok 2010 powinien wynieść 14-15 mln USD, przy czym 6 mln to przychód związany z pierwszą umową, której wykonanie przeniesiono w całości na bieżący rok, z uwagi na niepokoje społeczne w regionie, gdzie działa polsko-chińska spółka joint venture. Szacunkowy zysk spółki za 2010 rok powinien wynieść 1,1-1,5 mln dolarów.
Pierwszym rynkiem odbiorców są specjalistyczne przedsiębiorstwa, zajmujące się poszukiwaniami złóż surowców mineralnych. To właśnie tego typu podmiot złożył pierwsze zamówienie na 48 namiotów TNP/2008 do przechowywania i obsługi sprzętu.
Zamówienie na kolejne 102 namioty TNP/2008 złożyło inne przedsiębiorstwo z branży surowców naturalnych, która dostrzegła nowatorskie rozwiązanie technologii z Polski. W Chinach namioty zostaną wykorzystane jako mobilne zaplecze logistyczne i obsługowe podczas prac poszukiwawczych ropy, gazu oraz innych minerałów. Każdy namiot posiada własne systemy zasilania, ogrzewania, oświetlenia oraz kontener transportowy ,zapewniający bezpieczny i szybki transport.
Zakontraktowane namioty TNP/2008 wykorzystywane są już przez polską armię w Afganistanie do obsługi technicznej i napraw kołowego transportera opancerzonego Rosomak.
Xin Jiang Uniforce - Lubawa Technology Ltd ma produkować namioty pneumatyczne różnych rodzajów, z wykorzystaniem doświadczeń i technologii z Lubawy SA oraz korzystając z dostaw materiałów z Polski. Dalekowschodni odbiorcy oczekują różnych rozwiązań, opartych na stelażach pneumatycznych, począwszy od baz noclegowych stosowanych przez polskich żołnierzy w Czadzie, poprzez namioty do obsług serwisowych sprzętu i jego przechowywania w trudnych warunkach aż po konstrukcje, oparte na pneumatycznych stelażach o wysokości 10 metrów i podstawie 20 metrów. Dzięki takiemu stelażowi powstał już namiot o powierzchni 600 metrów kwadratowych. Stelaż namiotu skonstruowano i wykonano pod koniec 2009 roku w oddziale Lubawy SA w Grudziądzu, skąd trafił do Chin, gdzie trwają jego testy przez potencjalnych nabywców.
To jedna z największych pneumatycznych konstrukcji na świecie - przygotowana pod hangar do obsługi statków powietrznych w systemie mobilnego lotniska opartego na konstrukcjach pneumatycznych Lubawy.
Prezes Przemysław Borgosz nie wyklucza, że w Chinach zostaną złożone zamówienia z innych dziedzin, czyli bezpieczeństwa pracy, bezpieczeństwa osobistego, a także odzieży i systemów ochronnych.