Generalna Dyrekcja Uzbrojenia i Materiałów (DGAM, Dirección General de Armamento y Material) otrzymała w ostatnich miesiącach 3 oferty w programie Sistema de Lanzacohetes de Alta Movilidad (SILAM) na dostawę wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dla Ejército de Tierra (wojsk lądowych Hiszpanii). Każdy z zagranicznych oferentów przedstawił swoją propozycję we współpracy z lokalnym partnerem.
Pierwsza oferta została złożona przez przemysł koreański. Hanwha we współpracy z Tecnesis 3000 oferuje system Chunmoo. Druga oferta jest z Brazylii i dotyczy systemu Astros oferowanego przez Avibras wraz z SMS. Trzecia oferta to izraelski system PULS oferowany przez Elbit Systems wraz z konsorcjum Expal, Escribano, GMV i Iveco.
Według serwisu Infodefensa decyzja o wyborze systemu nie została podjęta, jednak największe szanse ma mieć Elbit Systems. Co istotne, program zakupu artylerii rakietowej nie został jeszcze oficjalnie uruchomiony. W połowie maja br. ma zostać zatwierdzony stosowny dokument.
Pozyskanie artylerii rakietowej z udziałem lokalnego przemysłu ma być preferowanym rozwiązaniem, ponieważ służyć będzie wzmocnieniu własnej bazy przemysłowej i technologicznej. Zakup zagranicznego systemu z półki lub wspólne opracowanie systemu europejskiego wraz z sojusznikami – takiego jak e-COLORSS – nie jest uważane za rozwiązanie optymalne.
Pozyskanie artylerii rakietowej jest uznawane przez Hiszpanów nie tylko jako wniosek z konfliktu na Ukrainie, lecz także jako zobowiązanie wobec NATO. Pozwoli ono jednocześnie odbudować dawne zdolności, które utracono wraz z wycofaniem z Ejército de Tierra w 2011 rodzimych systemów rakietowych Teruel kal. 140 mm (Hiszpania zainteresowana CAESAR, 2022-08-04).