Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test Agni III

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 07 lutego 2010

Indie przeprowadziły udany test rakiety balistycznej dalekiego zasięgu Agni III.

Rakieta wystartowała o 10:50 z mobilnej wyrzutni niedaleko Damary, z poligonu na wyspie Wheeler niedaleko wybrzeża stanu Orissa. Agni III przeleciała maksymalną odległość - 3500 km i trafiła w cel w Zatoce Bengalskiej. Lot trwał 800 s, a apogeum trajektorii wynosiło 350 km. Zarówno silniki, jak i ćwiczebna głowica bojowa z chemicznym materiałem wybuchowym (seryjne rakiety mają przenosić ładunki jądrowe), funkcjonowały prawidłowo. W czasie powrotu do atmosfery głowica rozgrzała się do temperatury 3000oC.

Dzisiejszy test był czwartym w historii Agni III. Warto przypomnieć, że pierwsza z prób, 9 lipca 2006, zakończyła się niepowodzeniem. Nieprawidłowo funkcjonował wówczas system sterowania dyszą silnika startowego. Kolejne trzy testy, 12 kwietnia 2007, 7 maja 2008 i dzisiejszy, udały się. Przyjęcie Agni III do uzbrojenia ma nastąpić w bieżącym roku.

Agni III to dwustopniowa rakieta balistyczna o długości 17 m i masie startowej 50 ton z silnikami na stały materiał pędny. Może przenosić głowicę bojową o masie do 1,5 tony. To obecnie największa rakieta w arsenale Indii. Na jej bazie powstaje Agni V o zasięgu 5 tys. km. Jej pierwszy test jest planowany na 2010.

Konstrukcja Agni III składa się w 80-85% z rodzimych komponentów. Ma to uniezależnić Indie od ewentualnego embarga. Delhi chce też ominąć ograniczenia Missile Technology Control Regime (MTCR).


Drukuj Góra