Northrop Grumman poinformował o zakończeniu dostaw kluczowych komponentów systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową IBCS dla Sił Zbrojnych RP. Jest to istotny krok w procesie wdrażania do służby systemu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła.
Najnowsza dostawa miała obejmować ostatnie radiolinie IBCS Integrated Fire Control Network (IFCN). Równolegle do dostaw IFCN Northrop Grumman prowadzi serię integracji i scenariuszy testowych z dostarczanymi od lipca 2022 centrami kierowania walką EOC. Próby i powiązane z nimi szkolenie personelu są ważnymi krokami w celu sfinalizowania dostaw pierwszych zestawów Wisła przez SZ RP i osiągnięciu podstawowej zdolności operacyjnej jeszcze w 2023.
– IBCS pozwala polskim żołnierzom na szybsze podejmowanie decyzji w oparciu o lepszej jakości dane, osiągając efekt odstraszania, osłabiania i przezwyciężania zagrożeń we wszystkich domenach walki – powiedziała Rebecca Torzone, wiceprezes i dyrektor generalna działu Combat Systems and Mission Readiness w Northrop Grumman.
System IBCS wykorzystuje otwartą, modułową i skalowalną architekturę, która jest niezbędnym elementem integrującym wszystkie dostępne zasoby na polu walki, bez względu na źródło, domenę czy rodzaj sił zbrojnych, w jednej połączonej sieci kierowania ogniem. Architektura IBCS umożliwia efektywną i nisko-kosztową integrację dostępnych obecnie systemów i systemów przyszłości, oraz rozszerza przestrzeń walki przez rozproszenie środków wykrywania i rażenia. W szeregu udanych prób badawczo-rozwojowych i demonstracji zweryfikowano zdolność systemu IBCS do łączenia i scalania danych z sensorów i przesyłania ich do efektorów z wielu rodzajów sił zbrojnych, przez co zademonstrowano zdolności wymagane od wielodomenowego systemu JADC2 (Joint All Domain Command and Control, IBCS osiągnął IOC, 2023-05-02, Patriot Familiarization polskich przeciwlotników, 2023-02-07).