Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Predator spadł w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 10 lutego 2010

Przedstawiciele USAF poinformowali, że wczoraj, zaraz po starcie z lotniska rozbił się bezzałogowy MQ-1 Predator. Wykluczono, że przyczyną był ostrzał partyzantów.

</span>Predatory, dzięki pociskom Hellfire, wykorzystywane są do ataków na cele lądowe - głównie na domniemane kryjówki przywódców partyzanckich i terrorystycznych w Afganistanie, Pakistanie i Jemenie, a w przeszłości również w Iraku i na Bałkanach / Zdjęcie: USAF

W lakonicznym komunikacie stwierdzono, że do wypadku doszło zaraz po starcie z jednego z lotnisk na wschodzie Afganistanu o 1.50 w nocy czasu lokalnego. Wykluczono ostrzał z ziemi. Dochodzenie w sprawie zdarzenia prowadzi specjalna komisja.

Nie ujawniono, czy samolot był uzbrojony. Przy pomocy Predatorów Amerykanie prowadzą coraz bardziej częste ataki na przywódców talibów i popierających ich lokalnych przywódców, głównie w Pakistanie.

O ile w całym 2008 udokumentowano 17 udanych bombardowań, w 2009 było ich już 46, a w samym styczniu bieżącego roku - kolejnych 12. Oprócz zabijania i ranienia domniemanych przywódców partyzantów, doprowadzają one do śmierci osób cywilnych i sprzeciwów Islamabadu. Nie są one jednak zbyt gwałtowne, głównie za sprawą finansowania przez Waszyngton części dostaw wojskowych dla Pakistanu.


Drukuj Góra