Europejski start-up Destinus poinformował, że 24 maja 2023 przeprowadził testy bezzałogowego demonstratora technologii Jungfrau (Destinus-1) z dopalaczami zasilanymi wodorem. Wykonał on kilka lotów. Testy odbyły się na lotnisku pod Monachium. Według Destinusa, było to pierwsze w historii użycie w locie dopalacza zasilanego wodorem.
Konstruktorzy Destinusa zintegrowali dopalacz wodorowy z silnikiem turboodrzutowym. Dopalacze zwiększają ciąg napędu, co pozwala na uzyskanie większej prędkości. W przypadku samolotów konstruowanych przez Destinusa chodzi o uzyskanie najpierw prędkości naddźwiękowych, a docelowo hiperdźwiękowych, czyli przekraczających Ma5.
Póki co, w lotach z 24 maja zmodyfikowany Jungfrau osiągnął prędkość 250 km/h. Konstruktorzy są jednak zadowoleni z rezultatów testów. Potwierdziły one bowiem funkcjonalność i wydajność dopalaczy zasilanych wodorem w warunkach rzeczywistego lotu.
Destinus planuje budowę hipersonicznych samolotów pasażerskich. Obecny projekt przewiduje użycie do ich napędu czterech silników turboodrzutowych nieokreślonego jeszcze typu. Docelowo mają je zastąpić nowe silniki zasilane wodorem. Na razie zbudowano prototyp sprężarki takiego silnika.
Projektowany przez Destinus samolot ma przewozić do 200 pasażerów. Jego zasięg ma wynosić 4 tys. km. Projektanci przewidują, że model komercyjny wejdzie do sprzedaży najpóźniej w połowie lat 2030.
Testy Jungfrau Destinus prowadzi od 2021 (Wznowienie testów Jungfrau, 2022-09-03). Później rozpoczął też testy większego modelu, nazwanego Eiger. Obecnie konstruktorzy przedsiębiorstwa pracują nad jeszcze większym demonstratorem technologii, który ma osiągać prędkość naddźwiękową. Jego oblot jest planowany na 2024.