Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sukces ALTB

Lotnictwo wojskowe, 12 lutego 2010

Airborne Laser Test Bed (ALTB), Boeing B747 z zamontowanym laserem dużej mocy, zestrzelił po raz pierwszy w czasie lotu startujący pocisk balistyczny z napędem na paliwo ciekłe.

</span>ALTB, występujący również pod oznaczeniem Boeing YAL-1 Airborne Laser (ABL), zanotował dzisiaj w nocy polskiego czasu kolejny poważny sukces. Po raz pierwszy ALTB zniszczył w czasie lotu pocisk rakietowy krótkiego zasięgu - na paliwo stałe - w czasie próby 3 lutego bieżącego roku / Zdjęcie: MDA

Próba odbyła się nad poligonem morskim Mugu Naval Air Warfare Center-Weapons Division Sea Range u wybrzeży Kalifornii. O 8.44 wieczorem czasu miejscowego, z nadbrzeżnego stanowiska odpalono rakietę-cel, imitującą pocisk balistyczny krótkiego zasięgu.

Czujniki ALTB wykryły start po kilku sekundach. Następnie w kierunku pocisku skierowano wiązkę lasera śledzącego małej mocy, który pozwolił na zlokalizowanie celu. Proces powtórzono, dla wyeliminowania błędu, wynikającego ze zmiennych cech powietrza. Po uzyskaniu dokładnych danych, uruchomiono laser tlenowo-jodowy o megawatowej mocy (dokładnych danych nie ujawniono), którego wiązka, widoczna wyłącznie w podczerwieni, trafiła w cel.

Kontakt nastąpił ok. 2 minuty po starcie, kiedy silniki startowe jeszcze pracowały i nie nastąpiło oddzielenie drugiego członu rakiety. Wiązka laserowa nie niszczy celu, jednak uszkadza powłokę kadłuba, co przy dużych prędkościach doprowadza do dezintegracji pocisku.

W niecałą godzinę później ALTB przechwycił kolejny cel, odpalony z wyrzutni na San Nicolas Island. Był to pocisk rakietowy krótkiego zasięgu na paliwo stałe.

Pierwsza udana demonstracja zniszczenia pocisku balistycznego nie zmieni jednak prawdopodobnie stosunku do projektu administracji Baracka Obamy. Cały program Ballistic Missile Defence (którego ALTB jest tylko częścią) został poważnie okrojony. Koncentruje się on obecnie na rozwoju bardziej klasycznych, rakietowych systemów antybalistycznych, opartych o pociski rodziny Standard Missile, odpalanych z wyrzutni okrętowych (zobacz: Nie będziemy tarczą?).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.