Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Fregata ORP Kościuszko wróciła z misji

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Ćwiczenia, 30 czerwca 2023

Wczoraj, 29 czerwca 2023, do macierzystego Portu Wojennego w Gdyni wróciła fregata ORP Gen. T. Kościuszko (273). Okręt, w ramach PKW Kościuszko, przez pół roku realizował misję w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 1 (SNMG1, Standing NATO Maritime Group 1). Była to pierwsza misja załogi okrętu w ramach tego zespołu. W 2016 operowała ona w ramach SNMG2.

W czasie 175-dniowej misji fregata ORP Gen. T. Kościuszko przebyła blisko 30 tys. Mm / Zdjęcie: 3. FO

W uroczystości powitania okrętu w Gdyni uczestniczyli m. in.: Szef Zarządu Morskiego - Zastępca Inspektora Marynarki Wojennej kadm. Mirosław Jurkowlaniec, Zastępca Dowódcy Centrum Operacji Morskich - Zastępca Dowódcy Komponentu Morskiego kadm. Wojciech Sowa, Dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Andrzej Ogrodnik, Dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr Andrzej Szczotka i Dziekan Dekanatu Marynarki Wojennej kmdr Zbigniew Rećko.

Fregata Marynarki Wojennej spędziła na realizacji działalności operacyjnej 175 dni. Jej misja została zapoczątkowana 6 stycznia w holenderskim porcie Den Helder a formalnie zakończyła się 29 czerwca. W tym czasie jednostka przebyła blisko 30 tys. Mm. W skład PKW Kościuszko wszedł także komponent lotniczy ze śmigłowcem SH-2G.

Udział w SNMG1 był okazją do zaprezentowania Marynarki Wojennej jako dobrze przygotowanego i efektywnego partnera NATO. Jest też jednym z elementów wywiązywania się z sojuszniczych obowiązków, prezentowania sił i możliwości sojuszu do realizacji zadań na akwenach odpowiedzialności.

Do głównych zadań SNMG1 należało monitorowanie ważnych, strategicznych szlaków żeglugowych, celem zapewnienia swobodnego przepływu surowców do krajów europejskich. Załoga polskiej fregaty i jej komponent lotniczy odbyły wspólnie z sojusznikami intensywne szkolenie morskie. Ćwiczono wszystkie elementy morskiego rzemiosła, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania zespołu okrętów i wykonywania przez nie zadań. Przejawem tej współpracy był udział w kilkunastu międzynarodowych ćwiczeniach morskich: Arctic Dolphin 23, Dynamic Mongoose 23, Joint Warrior 23, Dynamic Guard 23, a także największych, odbywających się już od 50 lat manewrach pod kryptonimem Baltops 23.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.