Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trojan w akcji

Wojska lądowe, 18 lutego 2010

Brytyjskie wojska lądowe poinformowały, że użyły po raz pierwszy czołgów inżynieryjnych Trojan i wyrzutni ładunków wydłużonych Python do niszczenia IED w Afganistanie.

</span>Załoga prezentowanego Trojana wykorzystała lemiesz do zniszczenia podejrzanych przedmiotów, w rejonie miejscowości Szowal. To pierwsze wykorzystanie tego czołgu inżynieryjnego przeciwko IED / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Niszczenie przedmiotów, które mogą być improwizowanymi ładunkami wybuchowymi, realizuje się z reguły przy pomocy opancerzonych pojazdów, dysponujących specjalnymi wysięgnikami, w wyniku ostrzału, w tym z granatników czy tradycyjnie - korzystając z pracy patroli saperskich.

Brytyjczycy - prawdopodobnie po raz pierwszy - wykorzystali do tego celu w Afganistanie zestaw Python, czyli ładunki wydłużone, zainstalowane na przyczepie, ciągniętej przez czołg inżynieryjny Trojan. Metoda ta jest stosowana do wytyczania przejść z polach minowych. Niedawno została zastosowana w stosunku do rejonu, naszpikowanego przedmiotami, które mogły być IED. Wcześniej jednak poinformowano o tym ludność cywilną, mieszkającą w rejonie Szowal, będącego jednym z bastionów talibów.

Według brytyjskiego komunikatu także sam Trojan uczestniczył w wytyczaniu przejść w niebezpiecznym rejonie, wykorzystując do tego lemiesz, w roli trału. Pojazd zbudowano na podwoziu czołgu podstawowego Challenger 2.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.