Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Przeciwlotniczy Burç od Roketsana

Imprezy branżowe, Obrona powietrzna, Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2023

Podczas 16. Międzynarodowych Targów Przemysłu Obronnego (IDEF) 2023 Roketsan pochwalił się kolejnymi osiągnięciami, w tym razem w zakresie obrony powietrznej. Zaprezentowano samobieżny artyleryjsko-rakietowy zestaw przeciwlotniczy Burç bazujący na podwoziu transportera opancerzonego Pars w układzie 8x8. Zaprojektowany został w celu zapewnienia obrony zgrupowań wojsk i infrastruktury przed środkami napadu powietrznego, w tym śmigłowcami, samolotami bojowym i bsl.

Efektorami zestawu Burç jest armata automatyczna kal. 20 mm i maksymalnie 8 ppzr Sungur / Zdjęcie: Roketsan

Wieża Burç waży ok. 2 ton z amunicją i według przedstawicieli firmy może być montowana na pojazdach o masie od 12 t wzwyż. W wieży zabudowano też sko i system automatycznej identyfikacji i śledzenia celów. Ważnym elementem pojazdu jest radar 3D Retinar z anteną z aktywnym skanowaniem fazowym działający w paśmie S. Może on wykrywać zagrożenia w promieniu 20 km. 4 anteny oparte na technologii Multiple-Input Multiple-Output zapewniają obserwację dookólną.

Moduł wieżowy w pełni opracowany przez Roketsana ma dwa rodzaje efektorów. Aby razić cele na dalszym dystansie, zamontowano dwie czteroprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych po prawej i lewej stronie. W nich przenoszone są pociski bardzo krótkiego zasięgu Roketsan Sungur o zasięgu od 500 m do 8 km i pułapie 4 km. Pociski z głowicami pracującymi w podczerwieni IR zdolne są do działania w trybie odpal i zapomnij, a dwa zasobniki z Sungurami mają maksymalny kąt podniesienia 80°.

Drugim efektorem jest trzylufowa armata Gatlinga kalibru 20 mm dostarczona przez TR Mekatronik. Opracowana została dla śmigłowca uderzeniowego T129 ATAK służącego w tureckich wojskach lądowych. Armata zastosowana w zestawie Burç w dużym stopniu na nim bazuje. Komorę ma przystosowaną do strzelania standardową amunicją NATO 20×102 mm.

Jest jednak kilka różnic, w szczególności ruch azymutalny jest zapewniany przez wieżę, a elewacja jest większa (do 70°, w porównaniu do 45° typowego dla wersji śmigłowcowej). Różnią się również elektroniczną jednostką sterującą, a także układem podawania amunicji. Armata może strzelać różnymi typami amunicji (M56A3 HEI, M56A3 HEI-T, M55A2 TP-T i M53 API), a szybkostrzelność wynosi 750 ± 50 pocisków na minutę.

Pociski Sungur i działko posiadają certyfikat, a w przypadku radaru proces kwalifikacji ma się zakończyć w najbliższym czasie. Samobieżny Burç wkrótce będzie dostępny dla klientów i będzie mógł być produkowany seryjnie (Test tureckiego systemu OPL SİPER, 2022-08-29).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.