Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Brahmos II dla PAK FA

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Lotnictwo wojskowe, 24 lutego 2010

Indyjsko-rosyjskie joint venture BrahMos Aerospace opracowuje hiperdźwiękowy pocisk rakietowy Brahmos II. Rozwijający prędkość Ma5-7 pocisk ma stanowić uzbrojenie myśliwca T-50.

O postępie prac nad nowym pociskiem poinformował podczas wystawy DEFEXPO-2010 jeden z szefów BrahMos Aerospace, Sivathanu Pillai. Twierdzi on, że Brahmos II będzie mniejszy niż naddźwiękowy Brahmos pierwszej generacji, który rozwija prędkość Ma2,86 i ma zasięg 290 km. Będzie to najszybszy pocisk samosterujący świata. Brahmos II ma mieć większy zasięg niż pocisk pierwszej generacji.

Prace nad Brahmos II są na etapie konstrukcyjnym i rozwijania niezbędnych technologii. Głównym nosicielem nowego pocisku mają być platformy lotnicze, w tym nowy wielozadaniowy myśliwiec T-50 (PAK FA) i jego indyjska odmiana - FGFA. Powstały w ten sposób kompleks ma być zdolny do niszczenia nawet najsilniej bronionych zespołów lotniskowcowych.

Próby laboratoryjne Brahmos II rozpoczęły się w 2008. Osiągnięto wówczas prędkość Ma5,26. Planowano wtedy, że do pierwszego testu w locie będzie przeprowadzonych jeszcze 15-20 takich prób. Pierwsze pociski mają być gotowe w 2012-2013.

Obecnie w fazie przygotowania do produkcji znajduje się lotnicza odmiana Brahmos I. Mają ją przenosić myśliwce wielozadaniowe Su-30MKI budowane przez Hindustan Aeronautics Limited (HAL). Na razie trwają próby naziemne kompleksu, a rosyjscy konstruktorzy pracują nad odpowiednią modyfikacją samolotu. Próby w locie planowane są na przyszły rok. Dostawy pocisków mają rozpocząć się w 2012.


Drukuj Góra