Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

BAE Systems sprzedaje udziały Saaba

Przemysł zbrojeniowy, 05 marca 2010

BAE Systems sprzedała Investor AB, spółce należącej do rodziny Wallenbergów, 10,2% akcji Saaba. Do końca roku Brytyjczycy zamierzają pozbyć się wszystkich udziałów.

</span>Brytyjczycy liczyli na sukcesy eksportowe Gripenów. Ich rezygnacja może być odebrana jako brak wiary w możliwość pokonania konkurencji, m.in. w przetargach w Brazylii, Indiach i Szwajcarii / Zdjęcie: Saab

Wallenbergowie od lat kontrolowali Saaba. W 1995 zdecydowali się sprzedać część swoich akcji, na rzecz British Aerospace (obecnie BAE Systems), ze względu na większe szanse eksportowe. Powstały nieco później Gripen International doprowadził do sprzedaży samolotów do RPA (26 egz.) oraz do wypożyczenia łącznie 28 egz. Węgrom i Czechom. Udział przedsiębiorstwa w sprzedaży 6 samolotów Tajlandii był już mniejszy (kontrakt zawarła bezpośrednio szwedzka agencja zamówień wojskowych FMV).

Brytyjczycy, którzy od 1998 byli właścicielami 35% akcji Saaba słusznie uznali jednak, że nie są to satysfakcjonujące wyniki.

Już w styczniu 2005 sprzedali 10% akcji spółce Investor AB, kontrolowanej przez wpływową, szwedzką rodzinę Wallenbergów, od której odkupili swoje udziały parę lat wcześniej. Dzisiaj poinformowano zaś, że za równowartość 150 mln USD, zbyli tej samej spółce kolejne 10,2% udziałów. Pozostałe zamierzają sprzedać do końca bieżącego roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.