Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Piorun i Barak MX dla Słowacji

Strategia i polityka, Obrona powietrzna, 05 października 2023

Ministerstwo obrony Słowacji uzyskało zgodę tamtejszego rządu dotyczącą rozpoczęcia negocjacji w sprawie zakupu systemów obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu i średniego zasięgu. Słowaccy eksperci zarekomendowali pozyskanie polskich ppzr Piorun i izraelskich Barak MX. Negocjacje mają być prowadzone bezpośrednio z rządami państw-producentów.

Bateria Barak MX dla Słowacji ma się składać m.in. z 3 wyrzutni / Ilustracja: IAI

Zgodnie z komunikatem resortu obrony słowacki kontrakt ma objąć zakup 36 zestawów Piorun i jeden system izraelski. Skala planowanych transakcji nie jest duża, ponieważ ich łączna wartość ma sięgać ok. 196 mln EUR z VAT (907,5 mln PLN). Dostawy sprzętu mają być realizowane w latach 2024-2027.

W ramach postępowania dotyczącego zestawów bardzo krótkiego zasięgu Słowacy poszukiwali sprzętu, który posłuży do osłony przeciwlotniczej ciężkiej brygady zmechanizowanej i jej batalionów. W przypadku zestawu średniego zasięgu, ma on służyć do obrony infrastruktury krytycznej. Oferty oceniano pod kątem możliwości uzbrojenia, ceny, logistyki i cyklu życia, szybkości dostaw, szkolenia i zaangażowania lokalnego przemysłu

Według informacji słowackiego resortu finansów oferty na systemy bardzo krótkiego zasięgu otrzymano od 4 państw. Polska zaoferowała Pioruny, Szwedzi RBS 70 NG, Francuzi Mistrale 3, a Koreańczycy zestawy Chiron. Najwyższą ocenę uzyskała oferta szwedzka – 86%. Za nią uplasowała się oferta polska uzyskując 76% i francuska. Najsłabiej oceniono ofertę Republiki Korei. Polska propozycja okazała się najdroższa, kosztując 69,5 mln EUR. W przeciwieństwie do pozostałych uczestników Słowacja otrzymała jednak ofertę dotyczącą 36 zestawów Piorun. Pozostali uczestnicy proponowali jedynie 12 zestawów, co sprawiło, że koszt jednostkowy Pioruna okazał się najniższy (1,8 mln EUR, Dodatkowe Gromy dla Litwy, 2023-05-30, Kolejny sukces eksportowy Pioruna, 2022-12-31).

Również 4 oferty spłynęły w programie systemów OPL średniego zasięgu. Były to dwie propozycje z Izraela – Barak MX i Spyder. Obok nich znalazł się też niemiecki zestaw IRIS-T i francuski VL MICA. Najwyżej oceniono propozycje izraelskie które jako jedynie uwzględniały współpracę przemysłową (głównie w kwestii montażu i obsługi), a zwycięski Barak MX od IAI uzyskał ocenę 95%. Nie jest jeszcze jasne jakie uzbrojenie może znaleźć się w słowackim Barak MX. Jest on oferowany z pociskami o zasięgu 35, 70 lub 150 km. Bratysława ma zakupić zestaw, składający się m.in. z 3 ośmioprowadnicowych wyrzutni. Jego koszt wyniesie 128,1 mln EUR (Azerbejdżan chce kupić Barak MX, 2023-09-25, Pierwsze systemy Barak MX w Maroku, 2023-08-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.