Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mieczniki z TACTICOS

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 05 października 2023

Polski przemysł obronny zawarł z Thalesem umowę na dostawę systemu zarządzania walką TACTICOS dla polskich fregat budowanych dla Marynarki Wojennej w programie Miecznik. Wraz z nim Thales dostarczy także wybrane sensory. Zamówione wyposażenie pozwoli polskim okrętom realizować szeroki zakres zadań na morzu, w tym zabezpieczyć morskie linie komunikacyjne i infrastrukturę krytyczną.

Oprócz systemu zarządzania walką Thales dostarczy na potrzeby Mieczników stacje radiolokacyjne, radar kierowania ogniem, sensory optoelektroniczne i sonary / Ilustracja: PGZ

System zarządzania walką TACTICOS produkcji Thales będzie centralnym elementem dowodzenia i podejmowania decyzji w systemie walki fregat. Jego funkcje i wydajność – wspieranie sterowania systemów obserwacji technicznej, kompilacja obrazu, ocena sytuacji, wsparcie działań i kierowanie uzbrojenie będą miały kluczowe znaczenie dla skuteczności operacyjnej okrętów.

Mieczniki będą wyposażone w kompleksowy system hydrolokacyjny Thalesa, składający się z montowanej na kadłubie stacji BlueHunter i sonaru z macierzą holowniczą Captas-2 do tworzenia obrazu sytuacji pod wodą. Na okrętach znajdą się też dwa wysoce kompatybilne ze sobą radary SM400 Block 2 i NS50. SM400 jest wielofunkcyjnym radarem pracującym w paśmie S, zaprojektowany, aby zapewniać nadzór powietrzny i powierzchniowy dalekiego zasięgu, współpracę ze śmigłowcami i kierowanie uzbrojeniem w zasięgach do 400 km. Radar NS50 wraz z interrogatorem IFF TSA 6000, zapewnia dodatkową warstwę ochrony poprzez wykrywanie zagrożeń z powietrza i lądu, klasyfikację i śledzenie zagrożeń. Fregaty będą również wyposażone w optoelektroniczny system obserwacji w podczerwieni ARTEMIS służący do poszukiwania i śledzenia obiektów 360° wokół okrętu i radar kierowania uzbrojeniem STIR 1.2 EO Mk2.

Przy wsparciu rządu Wielkiej Brytanii i we współpracy z Babcock, Thales wykorzysta kluczowe doświadczenia z brytyjskiego programu fregat Typu 31, w celu ograniczenia ryzyka oraz usprawnienia procesu odbioru okrętów. Ponadto Thales przyczyni się do konsolidacji lokalnego przemysłu obronnego w Polsce poprzez współpracę z Konsorcjum PGZ-Miecznik i innymi podmiotami krajowego przemysłu.

Pierwsza nowa polska fregata powinna wejść do służby w Marynarce Wojennej w 2029 (Budowa Mieczników ruszyła, 2023-08-16).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.