Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Albańskie okręty podwodne na złom

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 06 marca 2010

Ministerstwo obrony Albanii chce sprzedać na złom 2 z 4 posiadanych okrętów podwodnych. Jeden okręt ma trafić do muzeum.

</span>Cztery albańskie okręty podwodne proj. 613 w bazie Pashaliman w 2007. Ten świeżo pomalowany już wówczas miał zostać przekazany do muzeum

O albańskich planach informuje BalkanInsight. Sprzedaż ma dotyczyć 2 z 4 okrętów podwodnych proj. 613, pozyskanych przez Albanię. Tirana otrzymała w latach 1950. i 1960. nieodpłatnie 10 sowieckich okrętów podwodnych, które stacjonowały w bazie w Vlore. Operowały one na Morzu Śródziemnym, Adriatyku i Morzu Jońskim. Większość ich załóg stanowili wówczas marynarze sowieccy.

Z pozyskanych okrętów podwodnych tylko 4 - te, które podniosły banderę Albanii w 1961 i 1962 - pozostały w dyspozycji albańskiej marynarki wojennej po konflikcie z ZSRS i wyjściu Tirany w 1962 z RWPG i Układu Warszawskiego. Albania zbliżyła się wtedy do ChRL, której wsparcie pozwoliło na dalsze eksploatowanie okrętów. Operowały one prawdopodobnie do lat 1980. Wiadomo, że jeden z nich w 1968 odbył 22-dniowy podwodny rejs w pobliżu Malty.


Okręt proj. 613 albańskiej marynarki wojennej z numerem burtowym 126 jeszcze w okresie w miarę normalnej eksploatacji / Zdjęcie: medialb.com

Od 1998 okręty oficjalnie wycofano z uzbrojenia. Dziś są całkowicie zdewastowane i stoją porzucone w Zatoce Pasha Liman. Rozkradziono z nich wyposażenie i cenne metale. Jeden z okrętów osiadł na dnie jeszcze w 1997. Ministerstwo poinformowało, że najlepiej zachowany z okrętów proj. 613 zostanie przekazany do muzeum.

Nie wiadomo jaką kwotę zamierza uzyskać MO Albanii ze sprzedaży przestarzałych okrętów. Jeden okręt podwodny proj. 613 to ok. 1200 ton złomu.

Od 1 kwietnia 2009 Albania jest członkiem NATO.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.