Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Doskonałe wyniki Finmeccanica

Przemysł zbrojeniowy, 10 marca 2010

Drugi pod względem wielkości włoski koncern w 2009 zwiększył obroty o 21%, a zyski o 16%. Mimo obecnego kryzysu.

</span>Ogromne nadzieje Włochów związane są ze szkolno-bojowymi M-346. Samoloty te zostały wybrane w lutym ubiegłego roku przez ZEA, choć nadal nie uzgodniono szczegółów umowy. Pojawiły się nawet pogłoski o możliwości powtórnego rozpoczęcia przetargu. W podstawowe, szkolnej wersji 6 maszyn tego typu zamówiły natomiast włoskie wojska lotnicze i 220 mln Euro zostało w ten sposób dopisane do ubiegłorocznego portfela zamówień Finmeccanica / Zdjęcie: Alenia Aermacchi

Fimaccanica zajmuje się przede wszystkim branżą lotniczą i kosmiczną. Jego spółki córki to m.in. Alenia Aeronautics (producent np. transportowego C-27J Spartan, ATR 42 i ATR 72 oraz Eurofightera), Alenia Aermacchi (szkolno-bojowego M-346), AgustaWestland (EH101 i całej palety lżejszych śmigłowców). Kolejne, reprezentowane w koncernie branże to wojskowa elektronika (SELEX), systemy rakietowe (współudział w MBDA), a także informatyka, transport i energetyka.

Opublikowane kilka dni temu informacje wskazują, że koncern uzyskał obrót w wysokości 18,2 mld Euro, czyli aż o 21% więcej niż w 2008. Zysk netto, wynoszący 718 mln Euro, był o 16% większy, niż rok wcześniej. W istotny sposób zwiększyła się również wartość podpisanych umów (o 20%) do kwoty 21,1 mln Euro, a cały portfel zamówień osiągnął rekordowe 45,1 mld Euro.

Te doskonałe wyniki, tym bardziej istotne, że osiągnięte w czasie kryzysu, to w dużej mierze zasługa przedsiębiorstw wojskowych, które zanotowały wzrost zamówień aż o 86%. Prawdopodobnie pozwoli to na zwiększenie udziału produkcji specjalnej zdecydowanie ponad poziom 46% z 2008. Finmeccanica zwiększyła również zapas gotówki na kontach, a także zmniejszyła zadłużenie, do poziomu 3 mld Euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.