Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany test Minutemana III

Broń nuklearna, Ćwiczenia, Strategia i polityka, Wojska kosmiczne, 02 listopada 2023

Niepowodzeniem zakończył się przeprowadzony przez USAF test międzykontynentalnej rakiety balistycznej LGM-30G Minuteman III. Z oficjalnego komunikatu Air Force Global Strike Command (AFGSC) wynika, że podczas nocnego rutynowego startu doszło do nieokreślonej anomalii. Po uruchomieniu procedury samozniszczenia rakieta wpadła do Pacyfiku dziś, 2 listopada 2023 ok. 00:06 PST. Rakieta nie przenosiła ładunku jądrowego, a głowicę ćwiczebną.

Międzykontynentalna rakieta balistyczna LGM-30G Minuteman III startuje z bazy Vandenberg w Kalifornii do nieudanego lotu testowego, 2.11.2023, 00:01 PST / Zdjęcie: X – Murf411

Rakieta LGM-30G Minuteman III do lotu testowego wystartowała z podziemnego silosu znajdującego się w bazie wojsk kosmicznych Vandenberg. Misję realizowali żołnierze z jednostki Space Launch Delta 30. Start obserwowała delegacja Republiki Korei, co było związane z umową o współpracy strategicznej podpisaną na początku przez to państwo z USA.

USAF rutynowo przeprowadzają próbne starty nieuzbrojonych międzykontynentalnych rakiet Minuteman III (Test operacyjny Minutemana III, 2023-02-11), aby wykazać ich niezawodność (lub jej brak, jak w dzisiejszym starcie). Rakiety tego typu stanowią jeden z elementów amerykańskiej triady odstraszania nuklearnego. USAF dysponują obecnie około 400 rakietami Minuteman III, każdą wyposażoną w jedną głowicę nuklearną. Są one rozmieszczone w silosach startowych w bazach w 5 stanach USA.

Z opublikowanego w Internecie zdjęcia wynika, że testowana rakieta nie poleciała po trajektorii podobnej do tej z poprzednich testów. Prawdopodobnie nieprawidłowo oddzielił się jej pierwszy stopień. Być może to spowodowało przerwanie próby.

USAF zapowiedziały powołanie specjalnej grupy, która ma wyjaśnić przyczyny niepowodzenia testu. W jej skład mają wejść specjaliści z Air Force Global Strike Command, 377th Test and Evaluation Group, 576th Flight Test Squadron, Space Launch Delta 30 Safety Office i Air Force Nuclear Weapons Center. Według komunikatu, powinni oni także uzyskać dane, które mogą się przydać w ulepszeniu pozostających w uzbrojeniu Minutemanów III.

Nie jest to pierwszy przypadek awarii Minutemana III w rutynowym teście. W 2021 USAF ujawniły, że z nieokreślonych powodów przerwały start rakiety tego typu, gdy znajdowała się ona jeszcze w silosie. Wcześniej, w 2018, lot innego LGM-30G nad Pacyfikiem został przerwany po tym, jak wystąpiła nieokreślona anomalia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.