Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekord w Pyrzowicach

Lotnictwo cywilne, Transport lotniczy, 06 listopada 2023

W piątek, 3 listopada 2023 w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach im. Wojciecha Korfantego po raz pierwszy w historii tego lotniska został obsłużony 5-milionowy pasażer w roku kalendarzowym. Wyjątkową podróżną została pani Aleksandra, która przyleciała do Pyrzowic z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii lotniczych Wizz Air.

Pierwszą 5-milionową pasażerką odprawioną w skali roku kalendarzowego w Pyrzowicach została pani Aleksandra, która przyleciała z Dortmundu na pokładzie Airbusa A320 linii Wizz Air / Zdjęcie: Jakub Mańka – biuro prasowe portu lotniczego Katowice

5-milionowa pasażerka otrzymała od zarządzającego tym lotniskiem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego voucher umożliwiający bezpłatne skorzystanie z saloników business lounge, przejścia fast track i parkingu, zaś linie Wizz Air przekazały jej bon na zakup biletów lotniczych w ramach siatki połączeń tego przewoźnika. Zestaw upominków podarowała również Baltona.

Do końca 2023 w Pyrzowicach ma zostać odprawionych ponad 5,5 mln pasażerów, a prognozy na następny rok zakładają osiągnięcie wyniku ponad 6 mln obsłużonych podróżnych.

Po raz pierwszy milionowy pasażer w roku kalendarzowym został odprawiony w Pyrzowicach w 2005, 2-milionowy w 2008, 3-milionowy w 2015, a 4-milionowy w 2018.

Prognozy ruchu pasażerskiego dla tego portu lotniczego zakładają dalszy duży wzrost ruchu pasażerskiego. GTL spodziewa się, że w 2028 z siatki połączeń lotniska może skorzystać nawet 7,5 mln podróżnych, a granica 10 mln pasażerów zostanie przekroczona około 2033.

W związku z prognozowanym wzrostem ruchu GTL przygotowało program inwestycyjny, którego realizacja potrwa do 2030. Jego podstawowym celem jest zwiększenie przepustowości oraz standardu infrastruktury terminalowej i parkingowej. Najważniejsze zaplanowane inwestycje to budowa głównego terminalu pasażerskiego wyposażonego w rękawy i połączonego tunelem ze stacją kolejową, stworzenie pomiędzy stacją a nowym terminalem multimodalnego centrum przesiadkowego oraz wybudowanie nowego układu drogowego ze strefą kiss&fly. W planach jest także rozbudowa parkingów, w tym budowa parkingu wielopoziomowego (Zielone Pyrzowice , 2023-10-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.