Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

JLTV niebawem z laserami

Wojska lądowe, Obrona powietrzna, Nowe technologie, 16 listopada 2023

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych udzielił kontraktu przedsiębiorstwu BlueHalo, które dostarczy i zintegruje z pojazdami wielozadaniowymi JLTV system laserowy wysokiej mocy AMP-HEL na bazie dobrze znanego zestawu LOCUST. Na ten zestaw składają się podzespoły optoelektroniczne i laserowe oraz elementy tzw. uczenia maszynowego. Przeznaczony będzie do zwalczania niewielkich bls. Tym samym krok po kroku amerykańscy marines zapełniają braki w zakresie obrony powietrznej.

Lasery na JLTV będą chronić żołnierzy przed pojedynczymi bsl i całymi rojami / Zdjęcie: BlueHalo

Dzięki doskonałym możliwościom wykrywania, śledzenia i niszczenia celów oraz szerokim możliwościom adaptacji zarówno w zastosowaniach stacjonarnych, jak i mobilnych, system laserowy LOCUST jest idealnym rozwiązaniem do szybkiej integracji z systemami takimi jak JLTV, aby sprostać najbardziej złożonym wyzwaniom naszych klientów – powiedział Trip Ferguson, jeden z przedstawicieli BlueHalo. Przedsiębiorstwo oświadczyło, że będzie współpracować z zespołem ds. integracji systemów w Naval Surface Warfare Center, aby zapewnić kompatybilność i przeprowadzić testy ogniowe.

Lasery na JLTV będą już trzecim podejściem wobec dwóch istniejącychwariantów Marine Air Defense Integrated System (MADIS). Zbudowano je również na bazie pojazdów JLTV poprzez zamontowanie zsmu. Pierwszy jest artyleryjsko-rakietowym zestawem przeciwlotniczym MADIS Mk1 uzbrojonym w armatę automatyczną kal. 30 mm i sprzężonym km kal. 7,62 mm i poczwórną wyrzutnią przeciwlotniczych pocisków rakietowych Stinger. MADIS Mk2 jest natomiast uzbrojony w wielolufowy karabin maszynowy M134 kal. 7,62 mm i stację radarową RPS-42. Oba wyposażono w systemy walki elektronicznej Modi II i głowice optoelektroniczne.

Warto też zauważyć, że BlueHalo podobny kontrakt zawarło w kwietniu 2023 z biurem US Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO). Za 45,7 mln USD przedsiębiorstwu zobowiązało się do opracowania systemu laserowego AMP-HEL (Army Multi-Purpose High Energy Laser) o mocy 20 kW. Sprzęt ten przeznaczony jest dla pojazdów drużyny piechoty ISV, dzięki któremu część floty będzie zapewniać mobilną obronę przeciwlotniczą brygadowym zespołom bojowym i związkom taktycznym na szczeblu dywizji (US Army odebrała DE M-SHORAD, 2023-09-27).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.