Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rekordowa Akcja Serce

Lotnictwo wojskowe, Transport lotniczy, 16 listopada 2023

Do rekordowego zadania realizowanego na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu załoga samolotu PZL M28 B/PT/GC wraz z zespołem medycznym wystartowała 13 listopada 2023 o 10:27 i wykonała lot na trasie Kraków – Gdańsk – Katowice – Kraków. Powrót po wykonanym zadaniu i lądowanie w Balicach nastąpiło o 17:35.

W tym roku lotnicy 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego wykonali łącznie 83 Akcje Serce. Dotychczas najwięcej misji w ramach Akcji Serce zrealizowano w 2021, kiedy to lotnicy z Balic wykonali 60 takich zadań. Wówczas polscy lotnicy wojskowi wykonali łącznie 78 lotów z narządami do przeszczepów: 60 zrealizowali lotnicy z 8. BLTr., 12 lotnicy z 33. BLTr., po jednym lotnicy z 2. i 3. Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej i 4 lotnicy z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

Pierwszy lot w ramach Akcji Serce wykonano w nocy z 5 na 6 listopada 1985. Był to początek współpracy z klinikami transplantologicznymi i pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w Polsce, które odegrało kluczową rolę w rozwoju transplantologii w naszym kraju.

Rekordowy, 61. lot w ramach Akcji Serce wykonała na rzecz Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu załoga samolotu PZL M28 B/PT/GC / Zdjęcia: 8. Krakowska Baza Lotnictwa Transportowego

Samoloty i załogi przeznaczone do realizacji Akcji Serce znajdują się w stałym, całodobowym dyżurze. Loty o statusie Hospital realizowane są na podstawie zapotrzebowań na transport lotniczy, składanych przez podmioty lecznicze, po których do jednostki wpływają zarządzenia wykonania lotów. Dyżurujące załogi po przeprowadzeniu niezbędnego przygotowania do lotu podejmują na pokład, w zależności od typu zadania zespoły transplantacyjne z organami do przeszczepu lub specjalistycznym sprzętem medycznym do przewozu organów. Loty o statusie Hospital realizowane są na terenie całego kraju i są najszybszym rodzajem transportu pomocy medycznej dla osób oczekujących na przeszczep (6 Akcji Serce w 6 dni, 2023-02-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2023 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.