Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwedzi wybrali Sea Ceptor

Przemysł zbrojeniowy, Obrona powietrzna, Marynarka wojenna, 17 listopada 2023

Försvarets materielverk (FMV, Agencja ds. zamówień obronnych) i MBDA zawarły umowę dotyczącą dostawy okrętowych systemów obrony powietrznej Sea Ceptor z pociskami CAMM. Uzbrojenie ma trafić na 5 korwet typu Visby należących do Svenska marinen (marynarki wojennej) w ramach ich doposażenia i modernizacji.

System Sea Ceptor i pociski CAMM pozwolą zniwelować największą bolączkę szwedzkich korwet, czyli stosunkowo słabą obronę powietrzną / Ilustracja: MBDA

Wraz z Sea Ceptor Szwedzi wypełnią największa lukę w zdolnościach posiadanych korwet, których OPL obecnie opiera się wyłącznie o armatę kal. 57 mm. Modernizacja w połowie cyklu życia znacząco zwiększy ich zdolności w tym zakresie, pozwalając razić wiele celów jednocześnie na dystansie zwiększonym do ok. 25 km i w każdych warunkach pogodowych.

MBDA dostarczy systemy obrony powietrznej, które zostaną zintegrowane z okrętami przez FMV i Saab Kockums. Proces ten powinien się rozpocząć pod koniec 2025. Po ponad roku pierwsza korweta powinna powrócić do służby. Nie podano jaki będzie zakres prac na okrętach. Według opublikowanej przez MBDA grafiki wyrzutnie pionowe z kilkoma komorami mogą zostać zamontowane między pokładem lotniczym a nadbudówką korwet (Koniec modernizacji HMS St Albans, 2023-11-16, Budowa Mieczników ruszyła, 2023-08-1, HSwMS Gävle po modernizacji, 2022-05-106).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.