Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MBDA wznowi produkcję min przeciwpancernych

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 listopada 2023

Przedsiębiorstwo TDW poinformowało 16 listopada 2023 o otrzymaniu zamówienia na dostarczenie niemieckim siłom zbrojnym 2600 przeciwburtowych min przeciwpancernych PARM (Panzerabwehrrichtmine) DM22.Umowę ramową podpisała Annette Lehnigk-Emden, prezes Federalnego Urzędu ds. Sprzętu, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Bundeswehry (BAAINBw).

Opcjonalnie Niemcy mogą zamówić nawet 10 tys. min uzupełniając zapasy / Zdjęcie: MBDA Deutschland

Spółka zależna europejskiego koncernu MBDA otrzyma na ten cel kwotę 68 mln EUR (300 mln PLN). Z czasem będzie mogła skorzystać z opcji na dostawę nawet 10 tys. min w partiach po 1000. Nowe systemy zastąpią nie tylko środki bojowe tego typu przekazane Siłom Zbrojnym Ukrainy, ale znacznie zwiększą niemieckie zasoby. Poprawią one zdolności Bundeswehry w zakresie budowania obrony przeciwko pojazdom opancerzonym, w szczególności czołgom. Dostawy rozpoczną się w 2025, ale będzie to tylko pierwsza niewielka partia. 12 miesięcy później rozpoczną się zasadnicze dostawy tego uzbrojenia.

PARM DM22 waży 10 kg, z czego 1,5 kg przypada na silniki rakietowy i tandemową głowicę kumulacyjną. Zamówione miny będą wersją charakteryzującą się zwiększonym do 100 m zasięgiem i wyposażoną w czujniki akustyczne i podczerwieni. Mina aktywuje się po najechaniu na poprowadzony od miny światłowód. Bateria ma żywotność 40 dni i po tym czasie dezaktywuje minę, sprawiając, że nie jest groźna dla otoczenia. Chcąc utrzymywać miny w gotowości operacyjnej, należy baterie wymieniać. Miny PARM DM22 są inteligentne, tzn. rozróżniają pojazdy cywile i wojskowe, dzięki czemu ryzyko strat cywilnych jest bardzo niskie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.