Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi odebrali wszystkie Leo 2A4

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 23 listopada 2023

Armáda České republiky (siły zbrojne Czech) ogłosiła, że do jednostki w Práslavicach trafiły wszystkie z 14 obiecanych przez Niemcy używanych czołgów Leopard 2A4. Wozy dla naszych południowych sąsiadów pochodzą z tzw. Ringtausch, w ramach którego Berlin dostarcza sojusznikom sprzęt w zamian za uzbrojenie przekazane Ukrainie.

Docelowym czołgiem czeskich pancerniaków mają się stać planowane do zamówienia Leopardy 2A8 / Zdjęcie: Armáda České republiky

Czołgi pozwoliły Czechom przezbroić całą kompanię, inicjując proces jednocześnie proces przechodzenia na zachodnią strukturę kompanii z 14 pojazdami (do tej pory stosowany był standard wschodni z 10 wozami). Dzięki nim żołnierze i technicy będą mogli się zapoznać z eksploatacją sprzętu zachodniej proweniencji. Docelowym uzbrojeniem jedynego czeskiego batalionu czołgów staną się nowe Leopardy 2A8, które planuje zamówić Praga.

Według pojawiających się w przestrzeni medialnej informacji Czesi chcą pozyskać ok. 70 nowych czołgów i wozy pomocnicze. Ich dostawy miałyby nastąpić pod koniec obecnej dekady. Nie najnowsze Leopardy 2A4 mają być wtedy wycofane z pierwszej linii i służyć wyłącznie do celów szkoleniowych (Czeskie wsparcie sprzętowe dla Ukrainy, 2023-11-11, Czechy chcą kupić czołgi wspólnie z Niemcami, 2023-05-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.