Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

BŁĘKITNE SKRZYDŁA 2023 PRZYZNANE

Imprezy branżowe, Ludzie, Lotnictwo cywilne, Lotnictwo wojskowe, Sporty lotnicze, 01 grudnia 2023

Zgodnie z tradycją Kapituła Błękitnych Skrzydeł, w skład której wchodzą przedstawiciele Redakcji, Inspektoratu Sił Powietrznych i Fundacji Ludzi Lotnictwa, wybrała laureatów tych honorowych wyróżnień lotniczych. O dacie i miejscu uroczystości, podczas której wręczymy Błękitne Skrzydła, poinformujemy w późniejszym terminie. Prawdopodobnie będzie to podczas przyszłorocznego Balu Lotników i Polskiej Obronności.

Błękitne Skrzydła od 1964 są przyznawane za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w roku poprzedzającym ich przyznawanie oraz za całokształt wybitnej działalności lotniczej.

Oto lista tegorocznych laureatów (w kolejności alfabetycznej):

Wyróżnienia indywidualne:

Piotr Butowski. Dziennikarz. Światowej klasy specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego i cywilnego b. ZSRR i krajów powstałych po jego rozpadzie. Autor licznych książek i artykułów w prasie polskiej i zagranicznej, opisujących statki powietrzne i uzbrojenie radzieckie i rosyjskie.

Jerzy Filipiuk. Redaktor. Pracował w Dzienniku Polskim i Gazecie Krakowskiej, gdzie przez 40 lat relacjonował imprezy sportu samolotowego w kraju i za granicą. Dzięki niemu sport samolotowy i Aeroklub Krakowski gościli na pierwszych stronach gazet.

Mgr inż. Wojciech Jerzy Frączek. Absolwent Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, kierunku Lotnictwo (1985). Konstruktor, specjalista w zakresie konstrukcji i technologii lotniczych, w szczególności dotyczących zastosowania hybrydowych kompozytów polimerowych. Współtworzył szybowce ULS PW, PW-2 Gapa, PW-3 Bakcyl, PW-5 Smyk, PW-6U, AOS-71 i motoszybowiec doświadczalny AOS-H2. Organizował i prowadził specjalistyczne wakacyjne międzyuczelniane praktyki w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej.

Mgr inż. Jan Gawęcki. Absolwent Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej (1966), szybowcowy i samolotowy pilot doświadczalny, pilot komunikacyjny i kapitan w PLL LOT, instruktor lotniczy, ekspert w dziedzinie badania wypadków lotniczych.

Mjr pil. Arkadiusz Grzyb. Zastępca dowódcy 13. eskadry lotniczej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Zrealizował ewakuację medyczną drogą powietrzną obywateli polskich uprzednio przetransportowanych do Istres we Francji z prowincji Wuhan w Chinach. Brał udział w ewakuacji ludności z Kabulu po przejęciu władzy w Afganistanie przez Talibów.

Mgr Robert Naumiuk. Pomysłodawca i jeden z założycieli oraz pierwszy prezes Fundacji Smyki na Start. Fundacja od ponad 10 lat zajmuje się propagowaniem wśród dzieci i młodzieży idei modelarstwa, w szczególności szybowcowego, koncentrując się na polskiej konstrukcji szybowca PW-5 Smyk.

Kpt. Michał Piestrak. Dowódca Klucza Eksploatacji Samolotów C-295M w Grupie Obsługi Technicznej statków powietrznych. Jest inżynierem pokładowym C295M (nalot 3175 h) z uprawnieniami instruktora, w tym instruktora zrzutów towarowych i personelu.

Instr. piI. mgr inż. Małgorzata Rutkowska. Pilot szybowcowy, samolotowy (licencja zawodowa i uprawnienia instruktora z uprawnieniem do szkolenia instruktorów) i śmigłowcowy (LPR), egzaminator państwowy. Równocześnie pracuje jako kierownik szkolenia i instruktor śmigłowcowy. Pełni funkcję HT w Aeroklubie Ziemi Mazowieckiej w Płocku. Promuje zasady bezpiecznego latania w środowisku lotniczym. Jest autorem materiałów szkoleniowych i artykułów o bezpieczeństwie w lotnictwie.

Marian Wieczorek. Pilot szybowcowy (posiadacz złotej odznaki z trzema diamentami) i samolotowy (wielokrotny medalista w lataniu precyzyjnym i rajdowym). Pilot liniowy samolotów Ił-62 i Boeing 767 (kapitan, a następnie instruktor i egzaminator). Sędzia międzynarodowy, kierownik reprezentacji Polski na mistrzostwa świata i Europy. Kapitan, instruktor i egzaminator typu na samolocie Boeing 787. Wylatał ogółem ponad 24 000 h (w tym ok. 900 h na szybowcach).

Gen.bryg. Sławomir Żakowski. Odpowiadał za wdrażanie w Wojskach Lotniczych i Obrony Powietrznej nowych typów samolotów transportowych: M-28 i C295M. Był pierwszym pilotem Sił Powietrznych, który wykonywał misje bojowe do Iraku i Afganistanu, wspierając PKW. Zajmował wysokie stanowiska w strukturach dowodzenia Sił Powietrznych i NATO.

Wyróżnienia zbiorowe

33. Baza Lotnictwa Transportowego. Jedyny w Siłach Powietrznych RP pododdział, którego personel latający realizuje zadania zarówno na samolotach, jak i śmigłowcach, wykonując loty w ramach Akcji Serce, dyżurów ASAR, czy wspierając TOPR w Tatrach. Załogi 33. BLTr realizują loty bojowe w rejony niebezpieczne (Irak, Afganistan, Libia, Liban, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, RŚA, Mali, Czad, Burkina Faso, Izrael), wspierając funkcjonowanie Polskich Kontyngentów Wojskowych.

Zespół Szkół im. Piotra Wysockiego w Warszawie. Obchodząca w br. 60-lecie istnienia placówka kształci m.in. w kierunkach: technik lotniskowych służb operacyjnych i technik eksploatacji portów i terminali, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród młodzieży.

Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej Politechniki Śląskiej. Czołowy ośrodek w Polsce zajmujący się szkoleniem pilotów i mechaników lotniczych, umożliwiający zdobycie licencji międzynarodowych.

 Wszystkim laureatom gratulujemy

Z lotniczym pozdrowieniem

Bartosz Głowacki


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.