Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

AMPV w wariancie moździerza samobieżnego

Przemysł zbrojeniowy, Imprezy branżowe, Wojska lądowe, 11 grudnia 2023

BAE Systems podczas konferencji Association of the United States Army’s Warfighter w lipcu 2024 pokaże nowo zaprojektowany wariant transportera opancerzonego Armoured Multi-Purpose Vehicle (AMPV). Moździerz samobieżny XM1287 Mortar Carrier Vehicle będzie jednym z pięciu wariantów tego pojazdu przeznaczonego do zastąpienia amerykańskiej floty leciwych M113. W czasie lipcowego wydarzenia mają odbyć się też praktyczne testy obejmujące strzelania z użyciem ostrej amunicji.

US Army zamierza pozyskać 386 nowych moździerzy samobieżnych kal. 120 mm / Zdjęcie: US Army

Obecnie w US Army używane są wozy M1064A3 z moździerzami kal. 120 mm, które posadowione są na zmodyfikowanym podwoziu M113. Na AMPV zamontowany będzie moździerz tego samego kalibru. W XM1287 znajdzie się 4 żołnierzy: 2 będzie obsługiwać pojazd, a 2 bezpośrednio moździerz. Zapas amunicji będzie liczył 69 granatów. Jego głównym celem będzie zapewnienia kluczowego dla pancernych brygadowych zespołów bojowych ABCT pośredniego wsparcia ogniowego.

US Army zakłada pozyskanie łącznie 386 wozów w tym wariancie. Współpracować będą one z wozami dowodzenia XM1286 Mission Command (MCmd), następcami wozów M1068A3 Command. Wojska lądowe chcą pozyskać 993 pojazdy w tym wariancie. Do ABCT zostaną wprowadzone moździerze o trakcji kołowej i gąsienicowej. W roli tego pierwszego testowano podwozie transportera opancerzonego AMV z posadowionym na nim moździerzem NEMO kal. 120 mm.

Asumpt do wytężonych prac dała decyzja Departamentu Obrony o zatwierdzeniu produkcji seryjnej AMPV i podjęciu negocjacji z BAE Systems w sprawie wieloletniego kontraktu, w tym na wozy w różnych konfiguracjach. Kluczowym aspektem ich realizacji jest montaż wymiennej płyty wierzchniej Ex-MEP (Mission Equipment Package), która ma pozwolić na szybką i niemal dowolną (zgodnie z logiką ograniczeń masowych) integrację systemów wieżowych. Możliwości w tym zakresie można było zaobserwować w październiku, gdy zaprezentowano pojazd do zwalczania bezzałogowych statków latających (C-UAS) z bezzałogowym systemem wieżowym Moog Reconfigurable Integrated-weapons Platform (RiwP, AMPV do zwalczania bsl, 2023-10-10).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.