Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Włochy bliżej produkcji Leoparda 2

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 15 grudnia 2023

Leonardo i KNDS zawarły porozumienie w sprawie pogłębienia współpracy i konsolidacji europejskiego przemysłu. Jego celem jest utworzenie konsorcjum Europead Defense Group i zacieśnienie współpracy w zakresie elektroniki dla systemów lądowych. Jednym z przejawów współpracy ma być także produkcja wozów bojowych – głównie na potrzeby włoskich sił zbrojnych.

Włochy planują zakupić 125-200 Leopardów 2A8, które uzupełnią rodzime czołgi C2 Ariete / Zdjęcie: KNDS

Na tej podstawie włoski przemysł ma zostać zaangażowany w rozwój, produkcję i obsługę techniczną czołgów Leopard 2A8. Esercito Italiano (włoskie wojska lądowe) planują zakupić najprawdopodobniej między 125 a 200 niemieckich czołgów, które uzupełniłyby rodzime wozy C2 Ariete poddawane obecnie modernizacji. Leopard 2A8 miałby też zostać poddany italianizacji. Przewiduje się zastosowanie w nim włoskich systemów dowodzenia i kierowania, radiostacji i wetroniki. Leonardo ma mieć też udział w dostawach pojazdów wsparcia i produkcji eksportowej.

W dalszej perspektywie Włosi mogą zostać też włączeni do programu MGCS, by brać udział w rozwoju przyszłego europejskiego czołgu podstawowego. Pogłębiana właśnie współpraca może przy okazji mieć przełożenie na program AICS na nowy bwp dla włoskich wojsk lądowych. Łączna wartość tych trzech inicjatyw jest szacowana na 50-70 mld EUR (MGCS z nowymi uczestnikami?, 2023-09-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.