Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana próba BrahMosa

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 21 marca 2010

Dzisiaj odbyła się próba pocisku samosterującego BrahMos o zasięgu 290 km. Pocisk wystrzelony z pionowej wyrzutni okrętowej trafił w okręt-cel i go zniszczył.

Pocisk BrahMos został wystrzelony o 11:30 z pionowej wyrzutni INS Ranvir płynącego na wodach Zatoki Bengalskiej u wybrzeży Orissa. Pocisk trafił w wyznaczony cel - wycofany z linii, swobodnie płynący okręt INS Meen - zgodnie z planem testu - tuż nad linią wodną, i całkowicie go zniszczył.

BrahMos jest pierwszym na świecie naddźwiękowym (prędkość maks. Ma3) pociskiem manewrującym znajdującym się w uzbrojeniu marynarki wojennej. Udana próba umożliwia rozwinięcie dostaw dla floty indyjskiej. Do wystrzeliwania pionowo pocisków BrahMos są przystosowane 3 niszczyciele klasy Talwar dostarczone przez stocznie rosyjskie. W podobne wyrzutnie będą wyposażane też inne indyjskie okręty.

Szef spółki BrahMos, A Sivathanu Pillai poinformował, że morska wersja pocisku różni się od lądowej przede wszystkim software'm. Specjalistom ze spółki specjalne gratulacje złożył prezydent Pratibha Patil i minister obrony A.K. Antony. BrahMosy znajdują się już w uzbrojeniu wojsk lądowych, opracowywana jest wersja wystrzeliwana spod wody i z samolotów.

Indyjska marynarka wojenna przeprowadziła wcześniej kilka testów przeciwokrętowej odmiany BrahMos. Pociski były wystrzeliwane jednak głównie z pochyłych wyrzutni INS Rajput. BrahMosy w tej odmianie znajdują się w uzbrojeniu fregat klasy Shivalik. Pionowe wyrzutnie pozwalają na atakowanie celów znajdujących się w dowolnym kierunku. Pierwsza próba BrahMosa z wykorzystaniem wyrzutni pionowej INS Ranvir odbyła się 18 grudnia 2008.

Głowica morskiej wersji BrahMosa ma masę 200 kg. To dwa razy mniej, niż w wypadku poddźwiękowego amerykańskiego Tomahawka. Energia kinetyczna 4-krotnie szybszej głowicy BrahMosa jest jednak wieloktornie większa, co pozwala na głębszą penetrację celu.

Pionowa wyrzutnia przystosowana do wystrzeliwania BrahMosów została opracowana i opatentowana przez BrahMos Aerospace. Umieszcza się ją pod pokładem okrętu, co zabezpiecza przed wpływami atmosferycznymi i ułatwia zachowanie charakterystyk .


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.