Northrop Grumman ogłosił, że zakończono produkcję dla US Army czołgowej przeciwpancernej amunicji podkalibrowej z odrzucanym sabotem (APFSDS) M829A4 kal. 120 mm. Oznacza to, że koncern w grudniu 2023 zrezygnował z produkcji amunicji z rdzeniami ze stopów z zubożonego uranu a skupi się na wytwarzaniu innych typów amunicji średnich i dużych kalibrów.
Według przedstawicieli Northrop Grummana zaprzestanie produkcji tej najnowszej amunicji wynika z długofalowych planów przedsiębiorstwa. Jakich – nie wyjaśniono. Produkcja M829A4 trwała jedynie około dekady i nie odbywała się na bardzo dużą skalę, szacuje się, że do tej pory wyprodukowano ok. 16 tys. sztuk tej amunicji. Oznacza to, że jej zapasy nie są zbyt duże jak na amerykańskie potrzeby (Amerykanie kupują M829A4, 2019-12-20).
W amerykańskim koncernie kontynuowana będzie produkcja innej amunicji czołgowej, w tym szkolnej i programowalnej M1148 AMP. Nie rozwiązuje to jednak problemu dostaw amunicji przeciwpancernej. Wiadomo, że rdzenie ze stopów zubożonego uranu dostarczało L3 Harris / Aerojet (Pierwsze strzelanie XM1147, 2021-11-05).
W przestrzeni medialnej pojawiają się różne wyjaśnienia tego zdarzenia. Przypuszcza się, że Amerykanie mogą rezygnować z zubożonego uranu na rzecz wolframu. Technologie produkcji penetratorów tego drugiego zostały w ostatnich latach znacząco dopracowane, co pozwoliło stopom wolframu dogonić swoimi właściwościami skuteczniejsze do tej pory stopy z zubożonym uranem (m.in. dzięki właściwościom samoostrzenia). Innym podawanym wyjaśnieniem jest chęć przeniesienia produkcji M829A4 do innego producenta. Odpowiedzi należy się spodziewać po tym jak US Army zajmie stanowisko w tej sprawie.
Komunikat Northrop Grummana pod znakiem zapytania stawia też dostawy do Polski. Nasz kraj uzyskał zgodę na zakup do 60 tys. sztuk M829A4, które miały stanowić uzbrojenie zakupionych przez Polskę czołgów Abrams. Zaprzestanie produkcji może oznaczać, że Wojska Lądowe będą musiały się oprzeć na strzelaniu starszymi typami amunicji lub być zmuszone do pozyskania najnowszych naboi od innych producentów (Umowa na używane Abramsy, 2023-01-04).