Przedstawiciele sił zbrojnych sześciu państw eksploatujących opracowaną przez Hanwha Aerospace armatohaubicę samobieżną K9 kal. 155 mm zebrali się w Helsinkach w Finlandii na dorocznym spotkaniu Klubu Użytkowników K9. Gospodarzem tegorocznego spotkania, trzeciego tego typu od 2022, jest Finlandia, która niedawno przystąpiła do NATO, a jej wojska lądowa eksploatują systemy K9 o nazwie lokalnej Moukari (fin. Młot).
Udział w spotkaniu bierze około 50 delegatów wojskowych z sześciu krajów-użytkowników K9: Republiki Korei, Finlandii, Norwegii, Estonii, Polski i Australii, z kolei Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły do spotkania w charakterze obserwatora. W trzydniowym spotkaniu biorą także udział delegaci z przedsiębiorstw przemysłu obronnego, takich jak Millog z Finlandii; Kongsberg z Norwegii; HSW z Polski; Van Haltern z Holandii, a także Soucy z Kanady, prowadzący rozmowy na temat partnerstw przemysłowych.
Pierwszego dnia trzydniowego spotkania uczestniczące kraje przedstawiły własne prezentacje na temat stanu funkcjonowania systemów K9 i zdobytych przez nich doświadczeń. Prezentacje w dużej mierze koncentrowały się na dzieleniu się doświadczeniem, wiedzą i know-how w zakresie eksploatacji, obsługi i szkolenia z użyciem armatohaubic K9.
Drugiego dnia spotkania odbędą się sesje grup roboczych, podczas których omówione zostaną sposoby uzyskania najlepszego wykorzystania systemów K9 pod względem obsługi, taktyki i szkolenia. Na zakończenie wydarzenia delegaci mają w planie zwiedzanie zakładu przedsiębiorstwa Millog zajmującego się obsługą, naprawami i przeglądami, K9 dla Fińskich Sił Obronnych oraz na rzecz jednostki w Hameenlinna wyposażonej w K9.
Armatohaubica K9 jest w czynnej służbie sił zbrojnych w siedmiu krajach, w tym w Republice Korei, Finlandii, Norwegii, Estonii, Polski, Indii i Turcji. Australia i Egipt mają je wdrożyć do służby w nadchodzących latach. Podczas prezentacji południowokoreańska DAPA podzieliła się też informacjami na temat planów rozwoju dotyczących opracowania w następnej dekadzie wariantów nowej generacji K9A2 i K9A3 (Dodatkowe K9 w Estonii, 2023-12-19, 18 K9A1 dotarło do Gdyni, 2023-12-17, Testy AS9 Huntsman, 2023-07-06, Problemy z egipskimi K9, 2022-10-21).
Armatohaubica K9A2 będzie wyposażona w całkowicie zautomatyzowaną wieżę, zapewniającą wyższy poziom automatyzacji, siłę ognia, przeżywalność i poziom ucyfrowienia. K9A3 ma charakteryzować się zwiększoną donośnością dzięki wyposażeniu w lufę o długości 58 kalibrów (obecnie 52 kalibry) wraz z dalszą automatyzacją i wdrożeniem sztucznej inteligencji w celu zapewnienia systemu łączącego pojazdy załogowe i bezzałogowe. Hanwha Aerospace ujawniła też plan utworzenia centrum części zamiennych K9 w Europie, które będzie skuteczniej i systematycznie zapewniać zintegrowane wsparcie logistyczne krajom-nabywcom K9 w regionie (155-mm amunicja dalekonośna z Korei, 2023-08-31, Koreańskie K9 do modernizacji, 2023-06-29, Republika Korei zwiększy donośność ahs K9, 2022-11-17).
Klub Użytkowników K9 został uruchomiony w kwietniu 2022 roku w Changwon, a jego spotkania odbywają się rotacyjnie w różnych krajach. Gospodarzem pierwszego spotkania była Republika Korei, drugie wydarzenie odbyło się w Norwegii w 2023. Jest to wspólna inicjatywa sił zbrojnych i organizacji eksploatujących samobieżne armatohaubice K9, która stanowi platformę ciągłej wymiany informacji i spostrzeżeń. Nadrzędnym celem tych rozważań jest osiągnięcie optymalnej wydajności systemu K9 poprzez dzielenie się najlepszymi praktykami i budowanie efektywnej platformy wymiany informacji (Społeczność użytkowników K9, 2022-02-22).