Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa Zelandia wdraża Bushmastery

Wojska lądowe, 12 lutego 2024

Kilka dni temu wojska lądowe Nowej Zelandii ogłosiły zamiar rychłego wprowadzenia do służby minoodpornych pojazdów opancerzonych Bushmaster 4×4. Wellington zrealizowało zakup Bushmasterów na podstawie Planu Zdolności Obronnych z 2019. Pojawienie się pojazdów w linii uległo jednak pewnemu przesunięciu w czasie. Według wstępnych założeń gotowość operacyjną w strukturach 1. Brygady wojsk lądowych miały osiągnąć pod koniec 2023, co nie nastąpiło.

Wprowadzenie do służby nowozelandzkich Bushmasterów oznacza wzrost interoperacyjności z australijskimi wojskami lądowymi, które te pojazdy wykorzystują od dawna / Zdjęcie: US Army

Nowa Zelandia zakupiła 43 Bushmastery w ramach kontraktu o wartości 102,9 mln NZD (267 mln PLN) podpisanego w lipcu 2020. Przedsiębiorstwo Thales Australia zobowiązało się dostarczyć nowe wozy by zastąpić starzejące się opancerzone lekkie pojazdy Pinzgauer, które wprowadzono do służby w latach 2004–2006. Dostawca zobowiązał się też do dostawy komputerowego symulatora i sprzętu pomocniczego, a także zapewnienia szkoleń załóg pojazdów. Ponadto na mocy kontraktu zmodernizowano infrastrukturę garnizonową w Linton Military Camp w południowej części Wyspy Północnej.

Pierwsza partia 18 Bushmasterów trafiła do nowozelandzkich wojsk lądowych w maju 2023. Sarah Minson, zastępca sekretarza ds. zdolności w resorcie obrony, poinformowała, że w ubiegłym roku Nowa Zelandia przyjęła również pozostałych 25 Bushmasterów. Ostatnia partia dotarła w sierpniu.

Ministerstwo Obrony koncentruje się obecnie na wprowadzeniu pojazdów do służby, szkoleniu załogi oraz zakupie systemów łączności i wyposażenia cyfrowego dla floty – dodała Minson.

Wprowadzanie do użytku wszystkich 43 pojazdów Bushmaster odbywa się etapowo. Harmonogram wprowadzenia każdego pojazdu jest planowany zgodnie z wymaganiami wariantu pojazdu, a także istniejącymi zobowiązaniami wojsk lądowych Nowej Zelandii, dostępnością personelu, wymogami szkoleniowymi i zapewnieniem bezpieczeństwa. Mogą być uzbrojone w km kal. 7,62 lub 12,7 mm, granatnik automatyczny kal. 40 mm, armatę automatyczną kal. 30 mm, a także wyrzutnię ppk.

Wprowadzenie do służby nowozelandzkich Bushmasterów oznacza wzrost interoperacyjności z australijskimi wojskami lądowymi, które te pojazdy wykorzystują od dawna (Nowa Zelandia kupuje Bushmastery, 2020-07-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.