Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PASEO dla Leclerców

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 12 lutego 2024

Francuska Direction Générale de l'Armement (DGA, Agencja ds. zamówień uzbrojenia) poinformowała, że w ramach programu modernizacji czołgów Leclerc do standardu Leclerc XLR w czołgach zostaną zamontowane optoelektroniczne przyrządy obserwacyjno-celownicze działonowego i dowódcy rodziny PASEO. Za realizację umowy będzie odpowiadać przedsiębiorstwo Safran Defence & Electronics.

Oprócz Leclerców w celownik PASEO wyposażone zostaną rozpoznawczo-bojowe Jaguary EBRC i lekki czołg M10 Booker amerykańskich wojsk lądowych / Zdjęcie: Armée de terre

Przyrządy obserwacyjno-celownicze rodziny PASEO nadają się do integracji z wieloma systemami wieżowymi z armatami kalibru 30-155 mm. Wyposażone są w nowoczesną kamerę termowizyjną, kamerę dzienną, dalmierz laserowy i żyroskopowy układ stabilizacji. Działonowy i dowódca będą mogli prowadzić walkę w każdych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy.

Przyrządy PASEO wyposażone są również w układ automatycznego śledzenia celu, co ma pozwolić na optymalną identyfikację, namierzanie i oddawanie strzałów do celów stałych lub ruchomych. Pozwalają też na połączenie obrazu z kamer termowizyjnej i dziennej, co ma wpływać na poprawnej identyfikacji rozpoznawanego obiektu.

Oprócz Leclerców w celowniki PASEO wyposażane są francuskie rozpoznawczo-bojowe Jaguary EBRC i lekki czołg M10 Booker amerykańskich wojsk lądowych

Warto przypomnieć, że w 2023 roku do francuskiego wojska miało trafić 18 zmodernizowanych Leclerców XLR. Czy ten cel został osiągnięty? Ministerstwo Sił Zbrojnych Francjinie poinformowało do tej pory o dostawach. W listopadzie ubiegłego roku 501. Pułk Czołgów stacjonujący w Mourmelon-le-Grand otrzymał tylko jedenunowocześniony wóz. Kilka miesięcy wcześniej dostarczono dwa do celów testowych i oceny. Brak dostaw zmodernizowanych czołgów w zakładanej liczbie może być więc przykładem problemów modernizacji francuskich wojsk lądowych (Co z napędem Leclerca?, 2023-11-10, Nowe informacje nt. Leclerca XLR, 2023-07-07).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.