Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Elbit na cenzurowanym

Przemysł zbrojeniowy, 30 marca 2010

Największy szwedzki fundusz emerytalny, Foersta AP-Fonden nie będzie wykupywał akcji izraelskiego Elbitu. Powodem jest udział przedsiębiorstwa w tworzeniu muru z Zachodnim Brzegiem Jordanu.

Hermes 450 jest powszechnie wykorzystywany przez siły zbrojne izraela do obserwacji terytoriów okupowanych. Przenosi również uzbrojenie, dla atakowania osób podejrzanych o walkę zbrojną z Izraelem / Zdjęcie: Elbit

Decyzja zarządu Foersta AP-Fonden zapadła po posiedzeniu rady etyki funduszu. Ustalono wtedy, że uczestnictwo w budowie systemu zapór, oddzielających Zachodni Brzeg Jordanu od Izraela, może powiązać Elbit z łamaniem podstawowych konwencji (międzynardowych) i norm. To z kolei może odbić się niekorzystnie na wizerunku i interesach funduszu emerytalnego.

System zapór, zwany swego czasu Murem Szarona, jest budowany od kilku lat. Składa się z zapór betonowych i stalowych, wież obserwacyjnych, systemu czujników i jest nadzorowany z powietrza przez samoloty bezzałogowe, dostarczone przez Elbit. Cały pas zapór, łącznie z drogą rokadową dla żołnierzy, ma kilkadziesiąt metrów szerokości i w całości położony jest na ziemiach Palestyńczyków. Dodatkowo w wielu miejscach zbudowano go w odległości nawet kilku kilometrów od uznawanej przez społeczność międzynarodową granicy Izraela. Stwarza to uzasadnione przesłanki do twierdzeń o chęci zagarnięcia części ziem okupowanych. Niszczy również życie społeczne i gospodarcze na terenach palestyńskich.

Podobny system zapór, zbudowany nad granicą z Libanem (na terytorium Izraela) i ze Strefą Gazy, nie wywołuje międzynarodowych kontrowersji - jest akceptowanym przejawem działań obronnych Tel-Awiwu.

Szwedzki fundusz emerytalny posiadał do tej pory niewielką liczbę akcji Elbitu. Nie jest jednak jedynym, który zdecydował się na podobny krok.

Kilka miesięcy temu norweski, rządowy fundusz emerytalny SPU, jeden z największych inwestorów na świecie, zakazał nabywania akcji izraelskiego przedsiębiorstwa z identycznych powodów. Sprawa ta miała jednak o tyle szerszy wymiar, że dotyczyła władz niepodległego państwa. Została również oficjalnie oprotestowana przez Tel-Awiw. Dodać przy tym należy, że SPU wyłączyła ze swojego portfolio również koncerny tytoniowe czy część producentów broni, zaangażowanych m.in. w produkcję broni atomowej, min lądowych czy amunicji kasetowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.