Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pojazdy Otokara w Polsce

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 marca 2010

Turecki Otokar Otobüs Karoseri Sanayi z Sakarya jest zainteresowany udziałem w ewentualnym przetargu na dostawy zabezpieczonych przed wybuchami min samochodów patrolowych. Dziś prezentował swoją ofertę w WITPiS.

</span>Słowenia zakupiła za ok. 23 mln Euro (to w ogromnej mierze wartość wyposażenia specjalnego, a nie samych pojazdów) 10 wozów Cobra w odmianie rozpoznania skażeń, z dedykowanym wyposażeniem zintegrowanym przez słoweńską spółkę Em.Tronic. Pojazdy ze zdalnie sterowanymi modułami uzbrojenia Elbit Systems z 7,62-mm km i bogatym wyposażeniem, pochodzącym głównie od Bruckera, zostały z początkiem 2009 przejęte przez słoweński 18. Batalion Obrony Przed Bronią Masowego Rażenia / Zdjęcie: MO Słowenii

Polskim partnerem Otokara jest spółka jest Pol-mot Rail z Warszawy. Podczas prezentacji w Wojskowym Instytucie Techniki Pancernej i Samochodowej (WITPiS) w Sulejówku przedstawiciele Otokara - spółki należącej do jednego z największych tureckich holdingów, Koç Holding (85 tysięcy pracowników, generuje 9% tureckiego PKB i 11% eksportu) - przybliżyli zaproszonym dwa typy pojazdów, stosunkowo dobrze znany lekko opancerzony patrolowy Cobra (stworzonego w drugiej połowie lat 1990. na podwoziu HMMWV) oraz nowo opracowany, gotowy do produkcji seryjnej Kaya (na podwoziu Daimler Chrysler Unimog 5000).

</span>Wedle deklaracji Otokara, Kaya zapewnia ochronę balistyczną na poziomie 2, zaś ochronę przeciwminową na poziomie 3b (8 kg TNT centralnie pod kadłubem) i 4a (10 kg TNT pod kołami) wg STANAG 4569 / Zdjęcie: Otokar

Cobra jest pojazdem stosunkowo dobrze znanym. Dotychczas sprzedano ponad 1000 wozów tego typu 8 klientom - siłom zbrojnym lub formacjom policyjnym Turcji, Algierii, Nigerii (policja), Bahrajnu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Gruzji (brały udział w walkach z Rosją, w służbie wojsk MSW, obecnie większość przekazana formalnie policji; według Otokara wojska gruzińskie w Afganistanie używają Cobr), Malediwów (w wersji amfibijnej) i Słowenii. Potwierdzono, iż pojazd zachowuje zdolności amfibijne przy ochronie balistycznej na poziomie 2 wg STANAG 4569. Jest chroniony przed wybuchami min ma poziomie 2A+ (7 kg pod kołami). Może jednocześnie wytrzymać eksplozję 2,5 kg TNT centralnie pod kadłubem (poniżej poziomu 1 wg STANAG 4569). Przeprowadzono także udane testy oddziaływania improwizowanych ładunków wybuchowych, detonując m.in. pocisk kal. 155 mm umieszczony 1 m nad ziemią w odległości 10 m od pojazdu.

</span>Widok z góry na przekrój Kaya z widocznym podziałem na sekcje i rozmieszczeniem foteli personelu / Zdjęcie: Otokar

Ciekawszym, bo mało znanym, pojazdem minoodpornym jest istniejąca w dwóch prototypach Kaya o masie maksymalnej 12,5 t. Była ona po raz pierwszy pokazana publicznie podczas International Defence Exhibition & Conference (IDEX) w Abu Zabi w lutym 2009. Opracowanie Kaya Otokar rozpoczął w 2007, pierwsze testy były prowadzone w kwietniu 2008.

</span>W drugiej odmianie Kaya ta sekcja zastąpiona jest skrzynią ładunkową. W planach jest przygotowanie wariantu sanitarnego, wozu dowodzenia i platformy dla wyrzutni pocisków rakietowych klasy ziemia-ziemia (we współpracy z Rocketsanem; projekt dla odbiorcy eksportowego, prawdopodobnie dla Republiki Korei, Gruzji lub Azerbejdżanu). Otokar oczekuje otrzymania w drugiej połowie 2010 zamówienia tureckich sił zbrojnych na pierwszą partię Kaya w odmianie przeznaczonej do przewozu wojsk / Zdjęcie: Otokar

Kaya wykorzystuje to samo podwozie co m.in. Dingo KMW, jednak tureccy konstruktorzy inaczej rozwiązali dostosowanie samochodu do działania w trudnych warunkach terenowych. Nadwozie jest skomponowane z dwóch oddzielnych sekcji - przedniej z silnikiem i kabiną kierowcy, oraz tylnej, która w odmianie do przewożenia piechoty przystosowana jest do przewożenia 10 żołnierzy (siedzą na opracowanych w Otokarze fotelach). Dzięki rozdzieleniu nadwozia możliwe jest lepsze - według Otokara - wykorzystania możliwości podwozia Unimoga, a co za tym idzie, znaczne zwiększenie zdolności pokonywania nierówności terenu, na przykład w rejonach górzystych. W dachu sekcji desantu znajdują się cztery wyjścia - jedno prowadzące do stanowiska ogniowego (może być zastąpione zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia) oraz trzy luki zapasowe (podobny umieszczony jest w dachu kabiny kierowcy). Komunikację pomiędzy sekcjami zapewnia interkom pokładowy oraz mały wewnętrzny luk.

</span>Otokar ujawnił nieco szczegółów dotyczących nowego transportera opancerzonego Arma 6x6, tworzonego na potrzeby znajdującego się na finiszu przetargu (z udziałem Otokara, FNSS Defense Systems i HEMA Industries) na kołowe transportery opancerzone specjalnego przeznaczenia (özel Maksatlı Taktik Tekerlekli Zırhlı Araç; öMTTZA). Turcja zamierza zakupić 336 öMTTZA: 30 wozów rozpoznania skażeń, 36 pojazdów z radarem, 108 transporterów-nośników systemów rozpoznania, 39 wozów dowodzenia i 108 wozów wsparcia (ochrony) z bronią pokładową (jak pokazane na zdjęciu stanowisko ogniowe z 20-mm ręcznie obsługiwanym działem Nextera).  Ostateczne oferty były złożone w kwietniu 2009. W próbach użytkownika znajduje się trzeci prototyp Arma, przejechał ok. 10 tys. km. Arma 6x6 (sterowane dwie przednie osie; opony 395/85R20) ma długość 6,43 m, szerokość 2,71 m, wysokość 2,22 m i prześwit 425 mm. Ma zdolność przewożenia 10 żołnierzy (2+8), ładowność 4,5 t i masę maksymalną 18,5 t. Amfibijny pojazd napędzany jest silnikiem wysokoprężnym z turbodoładowaniem o mocy 450 KM (obciążenie mocy 24,3 KM/t) z automatyczną skrzynią biegów (6+1), z możliwością zastosowania paliwa F-34 i F-54. Arma osiąga prędkość maksymalną 105 km/h (8 km/h pływania), ma zasięg 700 km, kąty zejścia i najazdu 45o, zdolność pokonywania przeszkód o wysokości 60 cm i rowów o szerokości 120 cm. Ma promień skrętu 7,85 m. Otokar spodziewa się decyzji tureckiego urzędu uzbrojenia (SSM) w połowie 2010 i ewentualnych zamówień w II połowie 2010. Wówczas ma także pojawić się Arma w odmianie 8x8 / Zdjęcie: Otokar

Kaya ma masę maksymalną 12,5 t, może przewozić 4,5 t ładunku. Napędzana jest silnikiem Mercedes OM924 LA o mocy 218 KM. Kaya osiąga prędkość maksymalną 100 km/h i ma zasięg 800 km. Pojazd w wersji transportera piechoty ma długość 6,48 m, szerokość 2,5 m i wysokość 2,92 m oraz prześwit 52,2 cm, a w wersji cargo, odpowiednio, 6,11 m, 2,31 m, 2,92 m i 65 cm.

</span>W prezentacji Otokara nie zabrakło przypomnienia faktu, iż w 2008 spółka ta została wybrana przez tureckie ministerstwo obrony dla stworzenia nowego czołgu Altay. W marcu 2010 miała zakończyć się faza pierwsza analiz i przygotowania projektu koncepcyjnego czołgu. Partnerem strategicznym jest koreański producent broni pancernej Hyundai Rotem, partnerami kluczowymi w Turcji zaś Rocketsan, MKEK i Aselsan. Faza rozwojowa (z testami 5 prototypów) ma trwać 78,5 miesiąca i kosztować ok. 500 mln USD. Odrębny kontrakt ma dotyczyć zakupu pierwszej partii 250 czołgów seryjnych. Na rysunku jedna z pierwszych ujawnionych wizji Altay'a / Rysunek: Otokar


Drukuj Góra