Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pilatusy ze Świdnika

Lotnictwo cywilne, 31 marca 2010

Przedstawiciele szwajcarskiego Pilatusa poinformowali dzisiaj o podpisaniu umowy na montaż kadłubów i skrzydeł samolotów biznesowych PC-12, z zakładami PZL Świdnik S.A.

</span>Jednosilnikowy Pilatus PC-12 cieszy się stale rosnącą popularnością. Szwajcarzy co roku zwiększają liczbę przekazywanych odbiorcom maszyn. W 2009, mimo kryzysu, dostarczyli 100 samolotów, o 3 więcej niż w 2008. Maszyna dla maksymalnie 9 pasażerów jest bowiem stosunkowo tania: kosztuje w przedziale 3,5-4 mln USD, w zależności od wyposażenia. Zapewnia jednak prędkość przelotową 500 km/h oraz zasięg przy maksymalnym ładunku ponad 2800 km / Zdjęcie: Pilatu Aircraft

Szczegóły porozumienia nie są na razie znane. Mają zostać ujawnione w najbliższym czasie przez zarząd PZL Świdnik, spółki wykupionej niedawno przez włoską część AgustaWestland (zobacz: PZL Świdnik sprzedane).

Z informacji Pilatusa wynika, że umowa dotyczy montażu w Polsce kadłuba oraz skrzydeł dyspozycyjnego PC-12 NG, w oparciu o podzespoły, produkowane w macierzystych zakładach Pilatusa w szwajcarskim Stans. Zawarto ją na okres 10 lat, a pierwsze, gotowe produkty opuszczą fabrykę w Świdniku w drugiej połowie przyszłego roku.

Wiadomo również, że PZL Świdnik nie będą monopolistą, w montażu wymieniowych elementów płatowca. Pilatus współpracuje na tym polu - od długiego zresztą czasu - z portugalską OGMA Indústria Aeronáutica de Portugal. Polsko-włoski partner otrzyma zlecenia na ograniczoną liczbę zestawów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.